Будуть рубати ліси і зносити будинки: навіщо потрібна нова Окружна дорога навколо Києва. Інфографіка

Новини.LIVE

У Київській області через пару років з'явиться нова дорога. Міністерство інфраструктури минулого тижня розпочало конкурсний відбір компанії, яка будуватиме першу ділянку Великої кільцевої автодороги. Це частина програми "Велике будівництво". Про сам проєкт говорять майже 25 років. Але питань до нього досі десятки,

Де пройде нова Окружна дорога навколо Києва, чому тендер проводиться на приватному майданчику, хто виграє і хто програє від нового проекту, кому потрібна нова дорога, – докладніше про це в матеріалі Новини. LIVE .

Читайте також: У Києві постійно провалюються дороги і земля: де чекати нових обвалів.

Тендер - на закритому майданчику

У середині грудня Міністерство інфраструктури розпочало конкурсний відбір компанії, яка будуватиме першу ділянку Київської обхідної дороги (КОД), про яку говорять з 1998 року.

Перша ділянка КОД, яка є частиною великої кільцевої автомобільної дороги навколо Києва (БКАД), буде довжиною 18 км, вона з'єднає дві дороги, які ведуть до державного кордону – "Варшавку" (М-07) та Львівську трасу (М-06), і пройде через три райони області: Бородянський, Макарівський та Києво-Святошинський. Траса буде категорії 1-А, аналогічна трасі Київ-Бориспіль. Крім дороги побудують 9 штучних споруд: два мости, шість шляхопроводів і одну естакаду. Там же з'являться два майданчики для відпочинку, суміщені з ваговим комплексом і системою зважування в русі (WIM), а також шумозахисні екрани.

Але ознайомитися з проєктом і техзавданнями не вдасться, так як тендер проходить на закритому приватному майданчику Playtender. В Офісі Президента це пояснюють документами про нерозголошення, які, нібито, вже підписані з інвестором. А в "Укравтодорі" кажуть, що такий порядок проведення тендеру передбачений змінами до Закону "Про публічні закупівлі", підтриманими нардепами в березні 2021 року. Ці зміни нібито створюють умови для подальшого реформування системи закупівель та конкурентного відбору підрядників з урахуванням міжнародних норм. Кабмін 6 грудня затвердив проєкт постанови "Про реалізацію експериментального проєкту будівництва ВКАД".

"Відбір підрядника ВКАД відбудеться на майданчику Playtender, який є сертифікованим майданчиком системи ProZorro. Набір функцій майданчика адаптований до умов експериментальної процедури", – пояснюють в Укравтодорі.

Експерти вважають, що така закритість підозріла і може бути потрібна, якщо є бажання провести конкурс непрозоро.

"Умови для проведення тендеру на приватному майданчику взагалі неперебідні. Просто хтось хоче присісти на потоки. Це дуже великі гроші. А виправдань вони можуть придумати багато", – каже Новини.LIVE експерт у сфері транспортної інфраструктури, автор транспортної стратегії розвитку Києва, архітектор Віктор Петрук.

Прогнозована вартість будівництва першої ділянки, як сказали Новини.LIVE в Укравтодорі, 5,4 млрд грн. Як підрахували "Наші гроші", 1 км майбутньої траси код коштуватиме 300 млн грн або $11,2 млн.за нинішнім курсом, що дорожче, ніж у США, Канаді та Німеччині. При тому, що в 2020 році в "Укравтодорі" називали нормальною ціною будівництва нових доріг в Україні 170 млн. грн за 1 км.

Бояться залишитися без будинків і лісу

Згідно з проєктом, як розповіли нам в "Укравтодорі", під нову дорогу в окрузі збираються вирубати велику кількість дерев. Натомість, щоправда, обіцяють посадити лісозахисну смугу. Але місцеві жителі побоюються взагалі залишитися без лісу.

"Насправді, мова йде про вирубку 105 тисяч дерев! Це 200 га лісу", – каже Новини.LIVE активістка Макарівської ОТГ, домовласниця Юлія Глущенко.

Мешканка Немішаєве Анастасія Гордієнко каже, що в селищі досі не вщухають пристрасті навколо знищення лісу.

"Через будівництво належить вирубка великого масиву лісу. Люди в шоці, скандали не вщухають. Шум піднявся ще 2020 року, але досі не вщухає", – каже Новини.LIVE Анастасія Гордієнко.

Крім того, місцеві жителі побоюються, що можуть втратити свої будинки, які можуть опинитися в зоні будівництва, адже точного маршруту траси ще немає. Влітку директор Українського державного інституту з проєктування об'єктів дорожнього господарства ("Укрдіпродор"), який займався проєктом першої ділянки КОД, Павло Майбородюк в одному з інтерв'ю заявив, що на початку дороги побудують дворівневу транспортну розв'язку та естакаду, яка пройде через два дачних селища. І деякі приватні будинки, попередньо – вісім, доведеться знести. За його словами, нібито, з власниками вже є домовленість.

Однак, самі мешканці кажуть, що згоди не давали. А інформація постійно про знесення постійно змінюється, і мова вже йде про 36 будинках.

"Достовірної інформації про будівництво у нас немає. Нам спочатку говорили, що остаточного проєкту, де саме буде проходити дорога, немає, давали одні матеріали. Тепер інші. І вже виявляється, що під знесення піде 36 будинків", – розповідає Юлія Глущенко.

У Немішаєве, за словами Анастасії Гордієнко, жителі будинків на околиці селища теж побоюються, що їх може торкнутися траса.

"У мами, яка живе з сім'єю брата, у якого є діти, будинок близько до поля, де пройде траса. Всі просто на нервах. Будинок будували роками. Що робити, якщо його знесуть?", – каже нам Анастасія.

При цьому, якщо почитати автофоруми, обидві траси – М-07 і М-06 – не дуже то і завантажені.

"В принципі Варшавка – дорога з невеликим трафіком. Найпроблемніші місця – в районі Гостомеля і Бучі, де завантаженість дороги дуже висока", – пише один з водіїв Володимир Дейнеко, який часто їздить до Польщі по цій трасі.

Такі ж відгуки і про дорогу М-06.

"Все вільно. Лише на під'їзді до Києва трафік щільніше стає, всі їдуть 60-80 км/год, але тут вже нічого не поробиш", – пише один з водіїв.

І все таки нову дорогу тут чекають, оскільки переважна більшість жителів працюють в столиці, куди їздять практично щодня.

"У годину пік до Києва не проб'єшся. Тому дорога нова потрібна. Як я розумію, вона зможе перенаправити транспортний потік з Варшавки, щоб в районі Бучі і Гостомеля не було такого напруженого трафіку", – каже нам Анастасія.

Правда, за її словами, багато хто побоюється, що на час будівництва проблем у жителів округи додасться.

"Ми ж знаємо, що у нас все робиться через одне місце. Тому, коли почнеться це будівництво, взагалі незрозуміло, як ми будемо добиратися, адже все буде перекрито", – розповідає Настя.

Скільки машин проїжджає через Київ

Проєкт будівництва КОД був презентований в серпні 2020 року в рамках проєкту "Велике будівництво". Передбачається, що вона допоможе вивести транзитні потоки руху автотранспорту за межі Києва і з'єднає траси, що ведуть до столиці, а також скоротить час у дорозі на 40-60 хвилин.

Транзитний трафік у Києві – особлива тема. Всі експерти оцінюють його по-різному. Як розповіли Новини.LIVE в "Укравтодорі", транзитні потоки в Києві, для яких і потрібна КОД, становить 40 % від київського трафіку, тобто 360 тисяч машин на добу.

"На сьогоднішній день транспортний потік у столиці становить понад 900 тисяч машин на добу. До 40 % з них – транзитні автомобілі, що рухаються в різні куточки України через Київ, що значно ускладнює трафік і погіршує якість повітря. Нова обхідна дорога допоможе скоротити маршрути, звільнить столицю від важкого транспорту, шкідливих викидів і шумового забруднення", – повідомили нам у відомстві.

На підставі яких вимірів вийшло 40 %, хто проводив транспортне моделювання, дізнатися нам не вдалося.

"На момент презентації нової обхідної дороги ми оперували такими даними", – кажуть в "Укравтодорі". І все.

Мер Києва Віталій Кличко, відкриваючи черговий відрізок Великої кільцевої дороги в столиці – між Оболонню і Мінським масивом, - заявив, що в столицю щодня заїжджає ...4 тисячі транзитних вантажівок на добу.

Віктор Петрук каже, що проектувальники сплутали транзит і маятникову міграцію.

"До Києва щодня приїжджає іногородній транспорт. Але це не транзит. Люди їдуть на роботу в столицю. Маятникова міграція. Реальний транзитний трафік в 2015 році, коли ми робили виміри, оцінювався в 60 тисяч на добу. Що крапля в морі в місті, де зареєстровано 1,2 млн авто, три чверті яких щодня виїжджають на дороги", – каже Петрук.

До речі, в 2015-му, за даними КМДА, трафік на добу в Києві становив близько 620 тисяч авто. Під час карантину більше киян пересіли на особисті авто, а іногородніх стало менше їздити.

Заступник міністра фінансів України, експерт з питань транспорту і колишній радник глави "Укравтодору" Олександр Кава, оцінює нинішній транзитний потік через Київ в 5-6 тисяч машин на добу.

"Транзитний трафік – 5-6 тисяч. Це 10 %. Частина приміського трафіку, з Вишгорода та Бучі, не перетинає Києва, розподіляючись на правому березі. А фури – в основному київські, – їдуть в логістичні центри, на склади. Адже Київ – найбільший в Україні ринок споживання", – каже нам Кава.

За розрахунками проєктувальників, піковий трафік на окремих ділянках становитиме понад 70 тисяч автомобілів на добу. А всі разом - більше 300 тисяч. В "Укравтодорі" пояснюють, що розробники і робили розрахунки з урахуванням перспективної інтенсивності руху на підходах до Києва на найближчі десятиліття.

Вартість будівництва, за попередніми оцінками, 85 млрд грн, гроші хочуть використовувати не тільки бюджетні, а й міжнародні, тобто кредитні. Почати будівництво планують в 2022 році, а закінчити – в 2025-му, що виглядає фантастично на тлі двох довгобудів в столиці – Подільського моста, розпочатого ще в 2004 році, і Дарницького, який досі вважається об'єктом незавершеного будівництва, хоча ним і їздить транспорт.

На думку Віктора Петрука, сума могла бути і більше.

"Будівництво ведеться по складних місцях – малі річки – болота, ліси, височини, плюс штучні споруди-це дорогі роботи", – пояснює Петрук.

Як раніше розповідали в "Укрдіпродорі", дорога планувалася чотирисмуговою, з окремими шестисмуговими ділянками. У місцях перетину з автодорогами передбачається влаштування розв'язок в різних рівнях. Складні транспортні вузли передбачаються біля селища Глеваха – в місці перетину з дорогою Київ-Одеса, У с. Підгірці – на перетині з дорогою Київ-Знам'янка, у с. Іванків – де КОД перетинається з дорогою Київ-Харків.

Де пройде Окружна

КОД, як складова Великої кільцевої автомобільної дороги навколо Києва (ВКАД), складається з 7 окремих ділянок (див. схему, – ред.). П'ять з них – на правому березі – вже проєктуються, дві ділянки на лівому березі тільки готуються до проєктування.

ВКАД пройде на відстані від 40 до 50 км від кордонів Києва. Її протяжність 150,8 км, і вона повинна об'єднати магістральні дороги, які проходять транзитом через місто. Це Київ-Ковель-Ягодин (М-07), Київ-Чоп (М-06) Київ-Одеса (М-05), Київ-Знам'янка (Н-01), Київ-Харків-Довжанський (М-03), Київ–Чернігів-Нові Яриловичі (М-01), а також мостовий перехід через Дніпро в районі міста Українка Обухівського району, який разом з підходами та естакадами простягнеться на 25,7 км. Довжина мосту – 5,9 км Будувати їх будуть у такому ж порядку.

Трасування БКАД була затверджена Кабміном ще в 2008 році, але, як сказали Новини. LIVE в прес-службі "Укравтодору", вона не змінилася.

"Проектування КОД як частини ВКАД здійснюватиметься в межах 500-метрового коридору проходження ВКАД, схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів у 2008 році", – сказали нам у прес-службі відомства.

Згідно з документом, траса буде проходити по території восьми районів Київської області через такі населені пункти:

Вишгородський район – околиця сіл Новосілки та Старі Петрівці;

Бородянський район – околиця сіл Озера, Блиставиця, Микуличі та Діброво-Ленінське;

Макарівський район – околиця сіл Миколаївка, Мар'янівка, Березівка, Новосілки та Ясногородка;

Києво-Святошинський район – околиця сіл Хмільна, Любимівка, Бузова, Неграші та Княжичі;

Васильківський район – околиця сіл Бобриця, Іванковичі, Зелений Бір, Рославичі, Гвоздів, Мархалівка та селища Глеваха;

Обухівський район – околиця сіл Великі Дмитровичі, Таценки, Плюти та Старі Безрадичі;

Бориспільський район – околиця міста Борисполя, сіл Проців, Вороньків, Глибоке, Іванків, Нестерівка, Велика Олександрівка, Безуглівка та Сеньківка;

Броварський район – околиця міста Бровари, сіл Княжичі, Требухів, Дмитрове, Красилівка, Калинівка, Рожівка, Пухівка, Рожни та Велика Димерка.

Навіть на побіжний погляд видно, що це густонаселені місця з найдорожчою землею в Україні. А значить, попереду – майнові скандали з власниками землі, на тлі яких розселення Русанівських дачників і поки несміливі голоси жителів Макарівського і Бородянського районів здадуться квіточками. За словами Павла Майбородюка, 20 % дороги пройде по землях приватної власності, з власниками землі ведуть переговори.

"По ідеї, коридор під цю дорогу повинні були тримати. Але після того, як ще при Вірі Ульянченко (голова Київської ОДА в липні 2006 року – травні 2009-го, – ред.) цю дорогу стали "рухати", оскільки проєкт ніхто всерйоз не сприймав, по трасі було приватизовано багато земельних ділянок", – каже нам Віктор Петрук.

За його словами, на правому березі підходів до Дніпра вже практично немає, на лівому трохи простіше, але там з'явилися нові дачні кооперативи.

"Треба розуміти, що будувати навколо Києва дорогу – апріорі зіткнутися з чиїмись інтересами. Думаю, що доведеться або домовлятися, або застосовувати Закон про відчуження землі у зв'язку з суспільною необхідністю. Так що скандалів попереду ще багато", – припускає Віктор Петрук.

"Краще побудувати один міст через Дніпро в Києві"

Експерти кажуть, що проєкт в умовах кризи не самий терміновий.

"Я взагалі скептично ставлюся до термінового будівництва нової дороги. Вона не вирішить проблем київського трафіку, оскільки не передбачає мостового переходу в столиці. Натомість міст десь у Київській області, в Українці. Ну скільки автомобілістів ним скористається? Тим більше там Дніпро ширше, ніж у Києві, значить, будувати його будуть довше. Місто потребує продовження існуючої Окружної дороги", – вважає Віктор Петрук.

До речі, в "Укравтодорі " вважають Окружну дорогу, яку будує Київ, внутрішньоміською, яка пов'язує спальні масиви між собою. Хоча, за тарифами в таксі такого не скажеш-беруть як за проїзд в передмісті.

Олександр Кава також вважає, що ефекту від нової дороги чекати ще довго.

"Звичайно, нова дорога це завжди плюс. Але не варто очікувати, що вона буде швидко побудована, адже її і будують по частинах. Але очікувати якогось поліпшення від КОД для Києва не доводиться. Затори в столиці не розсмокчуться, оскільки в основному це внутрішньоміський трафік, який не піде на ВКАД", – каже Кава.

За його словами, столиці потрібно розвивати свою вулично-дорожню мережу і систему громадського транспорту.

"Кількість автомобілів в столиці буде тільки рости, а, значить, будуть рости потоки і пробки", – каже Кава.