Прем’єри, рекорди та катастрофи: 12 жовтня в історії

Галицький кореспондент

12 жовтня – День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби.

У 1893 році в газеті “San Francisco Morning Call” опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта (Джек Лондон) “Тайфун біля берегів Японії”.

1918-го гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію Української Православної Церкви (УАПЦ).

1939 – Народні збори Західної України під тиском більшовиків ухвалили декларації, спрямовані на входження краю до складу УРСР.

1964-й рік – в радянському Союзі запущено перший у світі багатомістний космічний корабель “Восход-1”. Цей дводенний політ був також першим, коли космонавти перебували під час польоту без скафандрів.

1966 – у Запоріжжі з конвеєра заводу “Комунар” зійшли перші “Запорожці” нової моделі “ЗАЗ-966”.

У 1968 році в Мехіко відкрились XIX літні Олімпійські ігри, найбільшу кількість нагород на котрих отримала збірна США (45 золотих, 28 срібних і 34 бронзових медалей). На цих іграх американський спортсмен Річард Фосберн вперше продемонстрував новий стиль стрибків у висоту (“стрибок Фосбері”), котрий дозволив йому завоювати олімпійське золото.

1971-го року в Нью-Йорку на Бродвеї у театрі Марка Хеллінджера відбулась прем’єра рок-опери Тіма Райса і Ендрю Ллойда Вебера “Ісус Христос – суперзірка”. Ще до першого спектаклю було продано 2.5 мільйони платівок із записами опери, а дві композиції (“Я не знаю як любити його” у виконанні Гелен Редді і “Іісус Христос – суперзірка” Мюррея Хеда) стали хітами. Опера, попри неоднозначні відгуки глядачів і преси, була зіграна на Бродвеї 720 разів.

1992-го року починаючи з 23-ї години було припинено функціонування рубля у грошовому обігові на території України. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.

1999-й – в Сараєво народився 6-мільярдний житель Землі. Точно вести подібний підрахунок практично неможливо і тому демографи ООН вибрали для цієї події місто, де в той час перебував генеральний секретар ООН Кофі Аннан. За прогнозом вчених людство перетне 10-мільярдну відмітку чисельності приблизно в 2050 році.

2002 – мусульманські терористи підірвали бомби у двох клубах у курортному місті Кута острові Балі (Індонезія). Загинуло 202, поранено понад 300 осіб.

2010 – найбільша автокатастрофа в незалежній Україні.Автобус марки “Еталон” із 52 пасажирами (переважно пільговиками з міста Марганець, Дніпропетровщина) виїхав на колію перед локомотивом на 116-му кілометрі переїзду Нікополь-Марганець, проігнорувавши червоний сигнал семафора. Поїзд врізався в мікроавтобус і протягнув його майже 400 метрів. Загинули 45 осіб разом із водієм.

За матеріалами Історичної правди