На аукціоні продали дві статуї сфінксів тисячолітньої давнини, які у своєму саду тримала літня пара просто для краси

Hromadske.ua

Про це повідомляє CNN.

Колишні власники статуй придбали їх на аукціоні у 2016 році за кількасот фунтів стерлінгів. Їх назвали тоді копіями стародавніх єгипетських статуй, створених у XVIII столітті. Вони були далеко не в найкращому стані: голову одного сфінкса довелося приклеювати за допомогою цементу.

Сфінкси тривалий час прикрашали садовий дворик будинку літньої пари, аж поки та не вирішила переїхати й не почала розпродавати своє майно. У вересні 2021 року на аукціон виставили і статуї з початковою вартістю у 200 фунтів стерлінгів.

«І тоді ставки просто пішли у відрив», — пригадує власник аукціонного дому Джеймс Мандер: за 15 хвилин вартість лотів зросла до 195 тисяч фунтів стерлінгів (не враховуючи 24% комісії аукціонного дому). Статуї зрештою придбала одна з галерей. Мандер пояснює: коли він брав лот на аукціон, то вважав (як і його колишні власники), що це просто копія статуй сфінксів XVIII століття. Тоді англійці багато подорожували Європою і купували подібні речі. У цьому експерти не сумнівалися й раніше.

«Але з’ясувалося, що цим статуям тисячі років. Мало того, вони справжні… Цікаво, де вони були останні п’ять тисяч років», — каже Мандер в інтерв’ю CNN. Літня пара, яка прикрасила статуями садовий дворик, «не могла повірити», чим володіла, додав він.

Сфінкси — міфічні істоти з головою людини чи кота, крилами сокола й тілом лева — були поширені в давньоєгипетській культурі. Їхні статуї зводили біля входів у храми як символ охорони священних місць. Вважалося, що сфінкси — милосердні щодо людей створіння, наділені, проте, надзвичайною силою.