Чи корисний холодний душ насправді: експерти дали відповідь

U-News

Вперше холодний душ застосували у психіатричних лікарнях.

Починати свій ранок з холодного душу — один з не найприємніших способів зустріти новий день. Та от чи ефективний він насправді? Група дослідників заявила, що це комплексний спосіб покращити роботу організму.

Від катувань до релаксу

Вперше холодний душ застосували саме в 19 столітті. Тоді лікарі порекомендували застосувати його в психіатричних лікарнях та серед ув'язнених, щоб "охолодити" голови та тримати під контролем їх нестримний запал.

Ближче до середини 19 століття вікторіанці врешті-решт зрозуміли, що душ може використовуватись і для інших цілей, а саме для гігієни, особливо, якщо вода тепла. Адже раніше люди купалися хіба що у ваннах або відвідували лазні.

Таким чином душ перетворився від своєрідного 1,5-годинного методу катування до всім відомого способу підтримувати особисту гігієну.

Гріти чи не гріти?

Практика "холодного душу" нікуди не зникла, а користь цього методу регулярно досліджують вчені. Наприклад, Велике дослідження, яке провели у Нідерландах, довело, що люди, які приймають холодний душ, хворіють набагато рідше, аніж ті, хто полюбляє ніжитись у теплій воді.

Групу, що складалась з понад 3000 людей розділили на 4 групи і попросили щодня прийматитеплий душ. Проте, одну групу попросили закігнчувати сеанс 30 секундами холодної води, іншу — 60 секундами холодної води, третю — 90 секундами холодної води. Інша контрольна група насолоджувалась теплою водою без змін.

Після тримісячного періоду досліджень, вчені виявили, що люди, які приймали холодний душ, брали набагато менше лікарняних. Цікаво, що тривалість перебування у холодній воді наприкінці прийняття душу ніяк не вплинула на відсутність хвороби.

У чому магія?

Виходить, для такого ефекту достатньо 30 секунд? Деякі дослідження свідчать про те, що холодна вода здатна якимось чином впливати на укріплення імунітету людини.

Дослідження, яке провели у Чешській Республіці показало, що коли спортсменів-атлетів помістили у холодну воду тричі на тиждень протягом 6 тижнів, їх імунітет значно укріпився. Однак, аби достовірно підтвердити ці дані, потрібні нові й нові експерименти.

Адреналін у ванній

Також дослідники виявили, що холодна вода активовує нервову систему, зокрема ту частину, що відповідає реакцією "бий або біжи". Це автоматична фізіологічна реакція тіла на подію або подразник, що сприймається нашим організмом, як щось небезпечне, стресове або лякаюче.

Коли цей стан активовується завдяки холодній воді, частота серцевих ударів збільшується, як і артеріальний тиск, що може бути причиною покращення здоров'я та імунітету у досліджених.

Приймай душ та худни

Також дослідження показали, що холодна вода покращує кровообіг: приплив крові до шкіри знижується через низьку температуру, однак, щойно ми вимикаємо душ, тіло хоче зігрітися, тож прискорює кровообіг до поверхні шкіри. Інші дослідження показали, що занурення у холодну воду 14 ℃ значно прискорює метаболізм — на 350%.

Метаболізм — це процес, з допомогою якого наше тіло перетворює їжу та напої в енергію. Тож чим вищий метаболізм, тим більше енергії ваше тіло здатне перетворити.

І ніякого стресу!

Окрім фізичних переваг, холодний душ може стати корисним і для психічного здоров'я. Існує думка, що занурення у холодну воду викликає підвищення розумової активності через стимуляцію згаданого вище ефекту "бий або біжи". Також дослідження показали, що холодні компреси літнім людям, допомагають покращити роботу мозку.

Новини.LIVE