Як зрозуміти, що у вас хронічний стрес: Експрес-діагностика від психолога Карпачова

depo.ua

Український психолог й телеведучий Дмитро Карпачов стверджує, що затяжний стрес виникає, коли з яких-небудь причин неможливо вирватися з порочного кола: ненависна робота, невдалий шлюб, токсичні родичі, безгрошів'я і кредити, неможливість завагітніти та інші патові ситуації. Для визначення наявності хронічного стресу, психолог розробив власну методику. Depo.ua публікує дієві поради психолога Карпачова, які допоможуть вийти з пригніченого стану.

Що важливо знати про стрес

Психологи розрізняють два види стресу – гострий і хронічний. Вони мають принципові відмінності, зокрема й у питанні віддалених наслідків для здоров'я людини. Гострий стрес – короткочасна реакція організму з вираженим емоційним забарвленням. Це може бути реакція на будь-що й абсолютно неважливо, які емоції при цьому відчуває людина – позитивні або негативні, бо її організм реагує на них однаково.

Дмитро Карпачов стверджує, що гострий стрес – важливий помічник, оскільки він допомагає швидко орієнтуватися та ухвалювати рішення, зберігати концентрацію уваги, бути мобілізованим і працездатним тривалий час.

"Організм отримує дозу необхідних йому гормонів, щоб впоратися з особливими обставинами. А через кілька днів настає відкат: хочеться відпочити, виспатися, відновити сили. Так заповнюються витрачені резерви", – зауважує психолог.

Хронічний стрес діє геть по-іншому. Він є не миттєвою реакцією, а постійним станом людини, який прослідковується у її поведінці та реакції на різні ситуації. Такий стан несе пряму загрозу організму, негативно позначається абсолютно на всіх аспектах життєдіяльності людини. При щоденних стресових ситуаціях кількість адреналіну і кортизолу в крові не знижується, що викликає дратівливість, тривожність і безсоння, депресивний стан, головні болі.

Як зрозуміти, що у вас хронічний стрес

Далеко не у всіх вистачає рішучості і можливостей раз і назавжди розібратися зі своїми проблемами. Більш того, вони можуть накладатися одна на одну, підсилюючи переживання. Таким чином поодинокі стресові ситуації сплітаються в єдину павутину хронічного стресу.

Карпачов радить провести самодіагностику, щоб визначити наявність або відсутність симптомів хронічного стресу. Для цього відзначити пункти, притаманні людині:

надмірна дратівливість в ситуаціях, які раніше не викликали обурення;

постійна втома, апатія;

головні болі незрозумілої етіології (не пов'язані з будь-якими патологіями, як то гіпертонія або шийний остеохондроз);

знижена концентрація уваги, нездатність виконувати колишній обсяг роботи;

швидкий потік неорганізованих думок;

труднощі із засипанням, раптові пробудження серед ночі;

будь-які проблеми з травленням;

відчуття безпорадності, пригніченості;

порушення апетиту в ту чи іншу сторону (зниження, підвищення);

втрата самоконтролю в критичних ситуаціях;

схильність до істерик, нервозність;

занижена самооцінка.

Проаналізуйте отримані відповіді. Чим більше позитивних, тим більше людина має симптомів хронічного стресу. Шість і більше "плюсиків" – привід негайно вжити заходів, оскільки вплив стресу може загрожувати здоров'ю.

Методика управління стресом

Людям, які надто сильно і давно занурені в стан хронічного стресу, Карпачов радить відвідати психолога чи психотерапевта. Самостійна робота також повинна виконуватись, адже це допоможе визначити стресові фактори і сформувати до них правильне ставлення.

Зокрема, він радить регулярно застосовувати методику управління стресом. Вона передбачає такі етапи:

Вміння реагувати на сигнали свого тіла на стресові фактори: фіксувати поведінкову реакцію організму на радість, біль, контролювати думки під час ситуацій, що хвилюють.

Спілкуватися з близькими, які можуть надати емоційну підтримку в боротьбі зі стресом.

Займатися фізичною активністю, яка часто допомагає перемикати увагу й підвищувати вироблення ендорфінів. Також можна займатися йогою чи медитацією.

Налагодити режим сну, знизити робоче навантаження (можливо, перейти на скорочений робочий графік).

Змінити свої принципи харчування – відмовитися від кофеїну, жирної їжі, алкоголю, нічних перекусів, зловживання солодощами.

Навчитися розслаблятися, виконуючи прості речі: приймаючи теплу ванну, граючись з домашнім улюбленцем, слухаючи цікаву музику чи під час прочитання книги.

Дотримуватися принципів жорсткого таймінгу, при цьому в розкладі повинні бути не тільки завдання, але і різні види відпочинку, а також години для "нічогонероблення".

"Рухатися методикою потрібно зверху вниз. Почніть з розуміння механізму стресу і познайомтеся зі своїми реакціями на нього. Заручіться підтримкою близьких і намагайтеся зменшити вплив стресових чинників на ваше життя. Знайдіть нові хобі, які будуть заспокоювати та банально почніть більше відпочивати", – резюмує Карпачов.