"Ми не робимо призначень": Як запорізька доула допомагає майбутнім мамам

depo.ua

"Мама для мами" – саме так свою роботу доули описує Юлія Стрельченко. Близько п’яти років вона допомагає жінкам підготуватися до пологів, надає інформаційну та емоційну підтримку. З деякими майбутніми мамами запоріжанка знайомиться ще на етапі планування вагітності, оскільки також займається питанням безпліддя.

Depo.Запоріжжя розпитав Юлію Стрельченко про особливості її професії, супровід пологів онлайн і наскільки важливою є партнерська взаємодія під час пологів.

Як ви стали доулою?

– За освітою я психолог і маю ступінь магістра. Вже понад десять років працюю з вагітними. Займаюся темами зачаття, вагітності, пологів і материнства. Років п’ять тому зацікавилась тоді ще рідкісною професією доули. Вирішила отримати відповідну освіту і завершила навчання у київській "Асоціації фахівців з природного батьківства". Потім почала працювати доулою. Я супроводжую жінок під час пологів і надаю їм емоційну та психологічну підтримку. Мені дуже подобається вираз "мама для мами" – це найбільш точно характеризує те, чим займається доула.

На якому терміні вагітності до вас звертаються майбутні мами?

– Щойно жінка відчуває, що їй цікава, важлива чи потрібна підтримка, то вона приходить. Нема певної закономірності. Багато жінок приходять на ранніх термінах вагітності, бо їм важливо познайомитись, поговорити і ми залишаємось на зв'язку всю вагітність. А є такі, що приходять після 30-го тижня. Ми завжди зустрічаємось до пологів і на попередній зустрічі обговорюємо всі важливі моменти для жінки: що їй хочеться під час пологів, що для неї важливо, що подобається, певні її страхи і переживання. Як правило, звертаються переважно пари. Але є і жінки, у яких чоловіки або працюють за кордоном, або не мають часу чи бажання допомагати.

Найчастіше потрібен супровід на пологах жінкам, у яких це перша вагітність?

– Так. Але є жінки, які йдуть на другі, треті пологи і звертаються до мене. Нещодавно звернулась пара, з якою ми народжували їхню першу дитину. Вже скоро вони вдруге стануть батьками. На консультації від чоловіка прозвучала фразу: "Якщо ви з нами, я можу розслабитись. Все буде добре".

Як ви готуєте чоловіків до пологів?

– На попередній зустрічі ми промовляємо, що чоловік має робити. Він, як ніхто інший, знає свою дружину і тому добре, коли поряд з породіллею перебуває саме він. У майбутнього батька бувають питання, на які важливо дати відповіді і все роз'яснити. Є чоловіки, які перебувають поряд із дружиною лише під час переймів, а на потужному періоді виходять. Але найчастіше вони постійно перебувають поруч.

Багато чоловіків бояться бути присутніми на пологах або вважають, що їм там не місце?

– Так, чоловіки часто бояться, але я завжди говорю, що двері не зачиняються, і вони можуть будь-якої миті вийти, а потім повернутися. Після цих слів майбутні батьки розслабляються і розуміють, що все йде від голови. Я завжди жартую, що, якщо чоловік втратить свідомість, як мінімум, він буде у лікарні, де йому нададуть допомогу. Як максимум – ми візьмемо фотоапарат, зробимо світлини і буде що згадати. Партнерські пологи – це про дорослість та розуміння того, що відбувається.

Коли ваша функція закінчується?

– Коли у жінки починаються якісь відчуття, вони мені телефонують. Ми завжди на зв'язку або я приїжджаю до них додому. Я допомагаю жінці з диханням, роблю спеціальні масажі та багато розслаблюючих технік. Потім ми їдемо разом у пологовий будинок. Коли новоспечені батьки повертаються до палати відпочивати, я їх залишаю. Наступного дня приїжджаю, аби допомогти з питанням грудного вигодовування тощо. Я залишаюся з батьками на зв'язку стільки, скільки їм потрібно. Немає чіткого періоду.

Чи може мама замінити доулу для своєї доньки?

– Мама емоційно "вмикається" і переймається за доньку. Дуже важливо, щоб партнер був спокійним і розумів, що відбуватиметься з породіллею. Моя донька нещодавно народжувала і я була з нею під час пологів. Можу сказати, що це складно. Важко абстрагуватися і надати необхідну підтримку, спокій, впевненість. Мені, як людині, яка її знає, виховувала з дитинства, було складно.

У мам вагітних жінок, можливо, є свій травматичний досвід пологів...

– Це дуже важливо: не перенести свій особистий досвід. Коли я готую до пологів, інколи приходять вагітні зі своїми мамами, які супроводжуватимуть дочок на пологах. Важливо пояснити, що її досвід – це її досвід. Важливо йти за іншою історією, відчути, що хочеться самій жінці під час пологів.

Що не має права робити доула?

– Ми не робимо жодних медикаментозних призначень і не висловлюємо своєї думки щодо вказівок. Не робимо жодних внутрішніх оглядів. Цим всім займаються лікарі. Доула – це помічниця, яка відповідає за емоційний стан жінки.

Можете розповісти трохи про немедикаментозні методи знеболення.

– В такий момент жінці дуже важливе почуття захищеності, кохання, тепла. Це складно пояснити словами, це потрібно відчути. Іноді потрібно породіллі пояснити, що з нею відбувається, і чому вона це відчуває. Роблю масажі різні, які знеболять поперек, плечі і грудний відділ. Інколи це розслабляючий душ. Є так довгі мексиканські шарфи — ребоза, їх також застосовуємо для розслаблення. З кимось треба розмовляти, а комусь просто достатньо бути поруч.

Доулою може бути жінка, яка не народжувала?

– Доула – це не про досвід "я народжувала", а про віру в жінку та її тіло. І добре, коли у доули є певна психологічна освіта. Важливо, щоб помічниця не перенесла свій досвід, а йшла за жінкою, відчувала, що їй потрібно.

Ви як доула погоджується бути присутньою на домашніх пологах?

– Багато людей пов'язує доулу з домашніми пологами. Це абсолютно неправильна думка. Доула – фахівчиня, яка допомагає та супроводжує жінку у пологовому будинку. Це не домашня акушерка. Я точно не візьмусь супроводжувати домашні пологи. Ми всі знаємо, як пологи починаються, але не знаємо, як вони можуть завершитись. Вкрай важлива вчасна медична допомога.

Чи легко йдуть співробітники пологового будинку на те, аби доула була присутня під час пологів?

– На початку було трошки складно, бо медперсонал сприймав мене як сторонню людину, яка буде щось розповідати. Але у процесі всі вже розслабляються. Тепер же всі приймають доулу в будь-якому пологовому. Я супроводжую тільки в пологовому будинку №4, де працюю, бо мені там комфортно.

Чи супроводжуєте ви пологи за допомогою кесаревого розтину?

– Якщо за медичними показаннями жінці потрібно робити кесарів розтин, я теж супроводжую. Там трошки інші завдання: маму потрібно налаштувати, побути з нею поряд і допомогти після пологів. Завжди на підготовці ми обговорюємо, що пологи – це шлях і буває так, що за певними екстреними медичними показаннями необхідно робити кесарів розтин. Пологи бувають різними: іноді це про гарну історію, а іноді – це складно та важко.

Які пологи складніше супроводжувати?

– Природні пологи не те щоб складніше, це довгий шлях, який може тривати дві доби. Тому емоційно дуже складно. Я супроводжую пологи і онлайн. Оскільки я ще працюю із безпліддям, то знайомлюсь з майбутніми мамами ще на стадії планування вагітності. Потім супроводжую всю вагітність. Якщо під час пологів ми територіально не поряд, можливості інтернет-зв'язку є скрізь. Ми з вагітною перебуваємо на відеозв'язку або в телефонному режимі вдома, у дорозі в пологовий. Так, це трохи не про той стан. Але все-таки є підтримка жінки.

Як ви зберігаєте емоційну силу, аби уникнути вигоряння?

– Якщо не любити цієї роботи, то неможливо працювати. Я дуже люблю пологи. Я бачу результат та отримую зворотний зв'язок від усіх жінок, з якими працюю. Буває важко. Потрібно бути весь час на зв'язку. Особливо нікуди не поїдеш і нічого не заплануєш. Аби поїхати на відпочинок, я заздалегідь дивлюся, щоб у мене на цей період нікого не було. Якщо я їду, то попереджаю пару про свої плани. У мене є доули, яких я можу рекомендувати на випадок своєї відсутності.

Як обрати свою доулу?

– Прийти на попередню зустріч, поговорити, поставити запитання та розповісти про свої побажання, наскільки бачення пологів пари збігається з баченням пологів доули. Я більше слухаю пару та дізнаюся, що їм потрібно. Для когось важлива під час пологів інстаграмна історія: фотографії, відео, гарна білизна. А для когось – приглушене світло, тиша. Важливо, коли на пологах поруч є чоловік. Бо в цей момент народження дитини пара об’єднується в єдине ціле.

Чи може доула сама відмовити парі в супроводі?

– Я можу відмовитися, якщо від пари йдуть завдання усіх контролювати, стежити або радити. Це точно не про доулу. Ми не радимо і не стежимо, а йдемо за жінкою та її станом для її ж комфорту.

На початку карантину партнерські пологи забороняли. Зараз обмеження послабили, але наш регіон у перебуває в "червоній" карантинній зоні. Чи дозволяють вам супроводжувати пологи зараз?

– Все залежить від пологового будинку. Я є співробітником пологового, проходжу всі медичні обстеження і я маю доступ до пологової зали. Але якщо в тому чи іншому пологовому чоловіку не дозволено буди присутнім на пологах з дружиною, то і доула не має права там бути.

Фото з архіву героїні матеріалу

Читайте також

Лікарі застерігають, майбутні мами бояться: Що треба знати про вагітність під час пандемії та чим лякає вакцинація від COVID-19

Неповторні миттєвості у гіпсі: Як запоріжанка створює пам'ятні відбитки дитинства та життя