Чому пасажири аплодують при посадці літака – експерти відповіли

DIP

Оплески в момент приземлення літака увійшли в моду в 1980-х роках, але в наші дні цей «ритуал» дратує деяких пасажирів найбільше, але не в Україні. Експерт з мови тіла Джуді Джеймс і румунський фахівець Джордж Матаче назвали справжні причини, чому мандрівники ляскають у долоні, коли пілоти садять повітряне судно.

Інстинкт виживання

За словами Джеймс, існує низка психологічних та культурних причин, через які туристи аплодують відразу після посадки авіалайнера. Наприклад, спрацьовує людський інстинкт виживання, тому деякі люди просто не можуть утриматися від хлопків.

«На підсвідомому рівні це момент спільного виживання, бо навіть для досвідчених мандрівників момент приземлення найнебезпечніший. Це дуже драматично, тому що ви відчуваєте, як під вами підстрибують колеса. Але потім ми бентежимося – через власний страх, і це повертає нам контроль, якщо ми разом здіймаємо багато галасу – це не робить нас схожими на боягузів, якими ми почуваємося насправді», – розповіла експерт.

Закінчення вистави

Хоча ми могли б зітхнути з полегшенням – політ також залишається особливим досвідом для багатьох, і приземлення здається кінцем якогось напруженної вистави. «У польоті є певна театральність – ми почуваємося глядачами та слухачами, коли з динаміків долинає голос капітана. Ми відчуваємо, що маємо аплодувати йому, ніби ми щойно подивилися виставу, і оскільки пілот зазвичай каже приємним голосом, ці оплески – наш шикарний знак нагороди», – пояснила фахівець.

Особливості культури

Люди з одних країн набагато частіше аплодують, ніж з інших. Наприклад, це наші співвітчизники, росіяни та румуни – вони найчастіше аплодують, коли літак приземляється, і все це пов’язано з історією. Так, Джордж Матаче, румун, заявив у сервісі Quora наступне: «Румуни аплодують щоразу, особливо на дешевих рейсах – здебільшого це [зводиться] до нестачі освіти та особливо до відсутності досвіду, пов’язаного з польотами. До 1989 року, коли сталася румунська революція, дуже мало румунам дозволялося перетинати кордон, тому літати в літаку було так само можливо, як літати на космічному шатлі. Потім, коли 1990 року поїздки за кордон стали «законними», через непомірно високі ціни дуже мало людей могли дозволити собі купити квиток на літак».

Практика вимирає?

У 1980-х та 1990-х роках оплески в літаках були звичайним явищем, але в наші дні на рейсах іноземних авіакомпаній хлопки в долоні можна зустріти рідко. За словами Джуді Джеймс, це відбувається з двох причин – перша полягає в тому, що зараз туристи почуваються набагато безпечнішими у повітрі.

«У наші дні ми менше очікуємо на нещасний випадок у літаку – у 1980-х і 1990-х роках був час, коли ви регулярно чули щось негаразд у новинах, пов’язаних з перельотами. Тепер страх перед польотами трохи змінився – йдеться не так про зліт і посадку, як про тероризм», – уточнила вона.

Але що ще важливіше – це просто незручно. «Існує величезний снобізм щодо авіаперельотів – усі хочуть, щоб це виглядало так, ніби вони Кім Кардаш’ян і літають постійно. Коли літак приземляється, саме оплески видають туриста, який літає рідко та змушують виглядати так, ніби ви вперше у повітрі», – резюмувала експерт.

Раніше DIP писав, що «Стюардеса озвучила огидну причину, чому туристам не варто користуватися кишенями сидінь у літаку».

Для тих, кому важливий здоровий спосіб життя, рекомендуємо прочитати: «Стоматолог повідомив, що ковід руйнує зуби».