Ці кілька ознак свідчать про те, що у вас є розлад харчової поведінки

Newsyou

Неправильну харчову поведінку видають певні ознаки. Булімія, анорексія і компульсивне переїдання — усе це небезпечні розлади харчової поведінки, які можуть призвести до сумних наслідків. У якихось випадках відхилення від норми є очевидними. У інших — ні. Які ж ознаки можуть говорити про те, що ви перебуваєте у зоні ризику?

Коли людина має чіткі уявлення з приводу того, що є нормою у харчовій поведінці, то вона легко і просто може підійти до коригування власного харчування. І як наслідок, її життя буде більш якісним і здоровим. Про ознаки розладу харчової поведінки ми зараз і розповімо.

Коли харчова поведінка у нормі, вона будується на трьох основних факторах: голод, насичення і потреба у певній їжі (найчастіше цей пункт випливає з внутрішнього відчуття і інтуїтивної потреби у тому чи іншому продукті / страві на поточний момент часу).

Ознаки нормальної харчової поведінки

Про нормальну харчову поведінку можна говорити, якщо:

Прийоми їжі ґрунтуються на почутті голоду

Ви не дотримуєтесь заздалегідь створених планів харчування, будь-якого «розкладу».

Ви обираєте їжу згідно з внутрішніми бажаннями і потребами (інтуїтивно)

Ви не намагаєтеся «вписатися» у певну кількість калорій або дотримуватися призначеної дієти.

Ви припиняєте прийом їжі, коли відчуваєте насичення

Незалежно від кількості їжі, що залишилася, обстановки навколо і необхідності оплатити рахунок.

Ознаки харчового розладу

Відхилення від нормальної харчової поведінки можна розділити на дві групи:

Очевидна група Прийом їжі завжди носить системний характер. Наприклад, ви їсте «за розкладом». Або вживаєте їжу, коли не голодні, тому що «вже час поїсти».

Вибір їжі ґрунтується на інформації, отриманій із зовнішніх джерел. Наприклад, на принципах будь-якої системи харчування або підрахунку калорій. Ви не ґрунтуєтеся на внутрішніх бажаннях, не слухаєте свій організм.

Відсутність розуміння, коли приходить природне відчуття насичення під час прийому їжі. Грізний внутрішній голос говорить вам: «Не можна залишати їжу у тарілці, інакше мама засмутиться» або «Потрібно доїсти все, адже рахунок вже оплачений». І ви підкоряєтеся. Це абсолютно очевидні ознаки розладу харчової поведінки. Якщо ви помічаєте їх за собою, то вам варто проконсультуватися з фахівцем. Однак є й друга група розладів харчової поведінки, які носять прихований, компенсаторний, соматичний або ж психосоматичний характер. Це не менш небезпечно і також може призвести до негативних наслідків — сильного набору або катастрофічної втрати ваги і навіть відмови певних органів.

Неочевидна група

Отже, можна виділити 4 неочевидних ознаки того, що у вас розлад харчової поведінки: прийом їжі взагалі нічим не обумовлений: ані часом, ані розкладом, ані голодом, ані відсутністю голоду;

прийом їжі ґрунтується на очевидній наявності їжі або її відсутності. Наприклад: якщо у зоні видимості є їжа — людина їсть, якщо у зоні видимості немає їжі — відповідно, ні;

дуже слабкі сигнали насичення або їх відсутність. У людини немає точки опори на почуття насичення у прийомі їжі, відповідно, немає й усвідомлення того, яку кількість їжі вона вжила;

постійне відчуття голоду, навіть одразу після прийому їжі. Така ознака може говорити про розлад харчової поведінки, який носить психосоматичний характер і вимагає безпосередньої роботи з профільним фахівцем. Причинами появи розладу харчової поведінки можуть бути різні фактори, кожен з яких певним чином здатен посилювати інший.

Варто звернути увагу на стани, які найбільш часто зустрічаються, і «тривожні дзвіночки», які сприяють різним порушенням у області харчової поведінки: постійний стрес;

депресія;

негативні відносини у родині / на роботі;

шаблони і моделі поведінки у харчуванні: «Потрібно усе доїдати», «Навіщо залишаєш залишки у тарілці» і інше.

перфекціонізм;

соціальний тиск (про те, як потрібно виглядати). Якщо їх не усунути вчасно, то вони з великою часткою ймовірності можуть призвести до проблем зі здоров’ям.

ukr.media