Народні прикмети, обряди і звичаї 14 січня 2022 року

ТСН

14 січня церква та віряни вшановують пам'ять обрізання Господнього, святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської, святителя Петра Могили, митрополита Київського і Галицького та всієї Руси, мученика Василія Анкирського, святої Емілії, матері святителя Василія Великого.

14 січня: церковне свято

Обрізання Господнє — євангелістська подія вчинення над Немовлям Ісусом юдейського обряду обрізання, а також одне з найдавніших і найважливіших церковних свят, що відзначається на спогад цієї події християнами Католицької і Православної церков.

Свідоцтва про святкування Обрізання Господнього у Східній Церкві починаються з IV століття. На восьмий день після народження немовля Ісус, за законами Старого Заповіту, прийняв обрізання, встановлене для всіх єврейських немовлят чоловічої статі в знак Заповіту Бога з праотцем Авраамом і єврейським народом.

14 січня: народні традиції

На Старий Новий рік припадає свято Василя, який вважався покровителем землеробства. Ось чому вдосвіта годилося засівати збіжжям оселі. Здебільшого це робили підлітки. У тих селах, де була церква, засівали після ранкової відправи, а де не було — вдосвіта. Батьки будили своїх синів (традиційно засівали тільки хлопчики, а дівчатка лише щедрували). Зодягтись, дітлахи брали спеціально виплетену обдаровували хлопців грішми, і тоді вони, починаючи з крайньої хати, оббігали сусідські оселі. Кожен намагався щонайпершим засіяти і отримати найкращий подарунок. Тим, хто спізнювався, давали лише млинці та пироги.

14 січня: що варто робити

Перших посівальників господиня садовила на порозі і роззувала, щоб вдома краще кури неслись, а господар тим часом йшов з коцюбою до сідала і зганяв курей, аби починали скорше нестись. Крім індивідуальних, були й гуртові посівальники, гак звані товариства. Вони вибирали з-поміж себе старшого.

На Новий Рік у Подністров'ї хлопці ходили біля річки з туром, приспівуючи: "Ой туре, туре, небоже, ой обернися та поклонися!", сповіщаючи цим самим про зимове сонцестояння. Адже астрономічно це пора, коли сонце вже повертало на літо. У цей день вважалося за честь вітати всіх Василів. Деінде виносили на подвір'я дідуха і спалювали його, що символізувало початок Нового року.

14 січня: українські народні прикмети

На Новий рік прибавляється дня на заячий скік.

Василів вечір додає дня на курячу ніжку.

На Василя вечір відьми крадуть місяць.

14 січня: що не можна робити

За євангельським вченням, у цей день Христові зробили обрізання, а тому намагалися нічого не різати.

Читайте також:

Ретроградна Венера: гороскоп для всіх знаків зодіаку

Ретроградна Венера: що потрібно робити і що категорично заборонено

Місячні та сонячні затемнення-2022: точні дати та вплив

Таропрогноз на 2022 рік: що карти нам пророкують

Містичний прогноз на 2022 рік: що руни нам пророкують

Супермісяць 2022: дати та вплив

Місяць без курсу-2022: у чому таїться загроза, що потрібно робити і чого краще уникати

Місяць без курсу в січні 2022: чим небезпечний цей період, що потрібно робити і що категорично заборонено