Особистий щоденник дитини: чи можна його читати батькам?

Наша мама
Мабуть, для будь-кого з нас, хто у дитинстві чи підлітковому віці вів таємний щоденник, найстрашнішим, що лише можна було уявити, було те, що хтось його прочитає, засуджуватиме чи насміхатиметься. Ставши ж батьками, ми часом самі ледь стримуємося, щоби не зазирнути в особисте життя дітей, вгамувавши цим свою тривогу за них.

Прагнення оберігати свою приватність — невід'ємна частина процесу дорослішання. Намагання захистити свою дитину і не дати їй потрапити в біду — цілком природне та правильне для кожних батьків.

Чому дитині важливо вести щоденник?

Ведення щоденника знижує напругу
Письмові практики — це безпечний метод вивільнення емоцій та переживань, які накопичилися протягом дня. Дитина може описувати, що її роздратувало, засмутило чи вивело з рівноваги. Щоденник стане надійним сховком, де завжди можна залишити те, що хвилює.

Вироблення звички писати про своє життя вимагає трохи часу. Коли дитина звикає до формату щоденника, то в неї формується звичка вивільняти свої емоції не криком чи гнівом у бік інших, а шляхом написання відгуку про день. Це лише покращує самопочуття дитини та її стосунки з іншими.

Під час написання вчимося шукати зв’язки між ситуаціями та емоціями
Можна запропонувати почати з опису, що трапилося сьогодні та як почувалася дитина від тих чи тих подій. Із часом школярі самостійно почнуть виводити взаємозв’язки між подіями та емоціями. Вони зможуть описувати їх та пов’язувати з конкретними людьми, подіями чи досягненнями. Така навичка дуже важлива в сучасному світі, адже розуміючи власні емоції, ми знаємо, як найкраще собі допомогти.

Змалку такі речі швидше засвоюються, ось чому заохочуйте дитину описувати не лише події, а і те, як вона почувалася, коли отримала високий бал, відвідала свято, намалювала першу картину. Для цього частіше розпитуйте та на перших порах нагадуйте, що це можна внести в щоденник.

Завдяки письму можна навчити розв’язання проблем
Іноді дитина настільки хвилюється та нервує через якусь проблему, що не може сконцентруватися. Через це рішення не приходять їй у голову, бо переживань забагато, і вони заполоняють геть усі думки.

Запропонуйте дитині описувати проблему чи труднощі, з якими вона стикнулася. На сторінках щоденника можна детально розписати ситуацію, яка потребує рішення, як от: сварка з однокласником, погана оцінка, поява малої сестрички, вибір подарунка для бабусі.

Написавши проблему, дитина шукає та занотовує всі можливі варіанти для її вирішення, а тоді — обирає найдоречніші. Під час письма школярі вчаться сповільнюватися та концентруватися на моменті «тут і тепер». Вони беруть паузу, щоб описати те, що відбулося. Пауза допомагає рефлексувати. Часто рефлексія знижує рівень тривоги та емоційності, а регулярний опис проблемних ситуацій формує критичне мислення та здатність самостійно аналізувати і вирішувати їх.

Щоденники сприяють креативності

Оскільки особисті щоденники бувають різні, то школярі можуть писати найсміливіші ідеї чи припущення в них. Завдяки відчуттю приватності дитина розуміє: я можу творити в цьому зошиті будь-що, бути винахідливою і писати про заповітні мрії. Свобода в письмі вивільняє творчість, тож школярі крок за кроком рухаються до пошуку креативних рішень, нестандартних питань чи роздрібнення цілей на посильні кроки.

Вони розвивають конкретні навички
Якщо дитина дуже сором’язлива і їй складно опиратися на свої сильні сторони, то щоденник вдячності до себе суттєво допоможе. До прикладу, школяр щодня записує: «За що я можу подякувати собі сьогодні?» — і пише два-три пункти. Регулярне написання відповідей вчить дитину шукати позитив у собі та більше визнавати власні навички, риси та сильні сторони. У свою чергу, це допомагає будувати здорову самооцінку.

Якщо дитині складно взаємодіяти з іншими або вона перейшла в нову школу, запропонуйте їй писати: що доброго зі мною сьогодні трапилося?

Завдяки таким спеціальним щоденникам діти мислять ширше, розглядають день з позитивної перспективи та формують нові навички: вдячність собі, більш позитивне сприйняття свого життя та інших, вміння аналізувати та шукати конкретні відповіді.

Зі щоденником ми більш осмислено проживаємо ситуації і дні
У світі, який щохвилини змінюється, дуже важливо мати час для себе. Щоб поміркувати, занотувати важливе та перевести подих.

Школярі, які перебувають у коловороті подій, теж потребують піклування про себе. Щоденник — одна із форм піклування про психічне здоров’я. Дослідження свідчать, що люди, які ведуть щоденник, у цілому почуваються більш щасливими та задоволеними. Можливо, причина в тому, що завдяки письму люди краще осмислюють, що відбулося сьогодні, розрізняють, що відчувають і що їм варто робити далі.