На Луганщині археологи обстежують найдавнішу неолітичну стоянку сходу України

У Старобільську, що на Луганщині, археологи завершують вивчати найдавнішу неолітичну стоянку на сході України. Люди там жили близько 8 тисяч років тому. Ловили рибу, полювали на тварин та збирали ягоди. Проте археологи саме цю культуру називають нетиповою для свого часу. Про це Суспільному розповів кандидат історичних наук Сергій Теліженко.

Неолітичну стоянку "Старобільськ-1" дослідники вивчають поступово, сантиметр за сантиметром. За словами Сергія Теліженка, тут жили представники так званої ракушечноярської культури.

"Характер їхньої господарської діяльності передбачав лише полювання, мисливство, риболовлю, збиральництво і виготовлення посуду", — пояснює кандидат історичних наук.

Спеціальним інструментом — кельмою, спершу обережно розбивають ґрунт. Цю землю археологи називають баластом. І хоч знахідки мають бути нижче, її теж досліджують.

"Тут попадаються дуже невеличкі фрагменти й знаряддя і просто так їх побачити неможливо", — каже учасник археологічної експедиції Сергій Мордас.

Серед знахідок – фрагменти посуду, кремнієві знаряддя та мушлі молюсків. Їх тут найбільше, адже стоянка розташована на березі ріки Айдар.

"На деяких з них часто трапляються навмисно зроблені отвори. Це робиться для того, щоб коли кидаєш у вогонь, вони не розтріскувалися, не розліталися. Вони завжди робили дірочку невеличку, і тоді вони цілі були", — розповів Суспільному Сергій Теліженко.

За словами Теліженка, на цій локації дослідження тривають не перший рік.

"Що стосується попередніх років, там були й цілі розвали посуди великі. На жаль вони зберігаються в Луганському краєзнавчому музеї на окупованій території. Був і амулет з ікла молодого оленя. Були й вогнища", — говорить кандидат історичних наук.

Цю стоянку почали досліджувати ще у 1939-му році, каже Сергій Теліженко. Були великі експедиції й на початку вісімдесятих.

Нові знахідки вивчать у Києві. Потому передадуть до Луганського обласного краєзнавчого музею у Старобільську.

Читайте також

Археологи знайшли на Донеччині поховання зрубної культури Сподіваються знайти поховання скіфів. На Луганщині тривають розкопки кургану Оцифрують та розмістять на сайті: Держархів Луганщини відреставрує метричні книги 19-го століття Пошкоджений "Градом" музей. На Луганщині облаштовують експозицію присвячену бойовим діям на Донбасі Читайте усі новини Донбасу у Telegram та Viber