Луцьк: У нас це називають сміттям, в Австрії - сировиною

На знімку: делегація з Волині на одному із сміттєпереробних заводів в Австрії. Другий зліва - сільський голова Підгаєць Юрій Семенюк.

В Австрії з робочою поїздкою перебувала делегація Волинської області з Підгайцівської сільської ради на чолі з її головою Юрієм Семенюком. У цю середньоєвропейську країну селяни вирушили на запрошення генерального директора приватного підприємства "Гігаджоуль/Ресайклінг Парк", почесного доктора Крістіана Чернера.

Під час поїздки волиняни познайомилися із системою переробки відходів у Австрії, оглянули комплексні установки з переробки відходів у Південній Австрії, сортувальні установки з прилеглими полігонами, сортувальний завод для виготовлення альтернативного палива для переробки на цементному заводі, компостний завод для виробництва компосту для сільського господарства.

Зокрема, делегація відвідала центр переробки відходів у громаді Хальбенрайн, який експлуатується з червня 1978 року та складається із сортувального заводу, полігона, установки з очищення фільтрату та переробки звалищного газу та тіла полігона об'ємом майже три мільйони кубометрів, який рекультивований та заліснений. У Хальберайні волиняни також цікавилися ефективністю роботи сміттєпереробного заводу, досвідом міста щодо сортування відходів, дотриманням місцевим населенням екологічної культури.

Волиняни відвідали і комерційний сортувальний завод так званого "жовтого мішка" у місті Грац. Ця система сортування була втілена у 1991 році, коли європейці почали відокремлювати та складати відходи окремих видів саме у жовті пакети, які безкоштовно роздавали усім мешканцям, а потім утилізували на спеціальних заводах. У жовті мішки можна було викидати упаковки з пластику, пухирчату плівку, алюмінієві банки, пляшки після мийних засобів, тюбики від зубної пасти, коробки після молока, соків, пластикові пакети та упаковки від морозива, металеві кришки, блістерні упаковки від ліків тощо.

У місті Графенштайн делегація з Підгайців ознайомились із процесом компостування осаду стічних вод та обрізаних дерев, які переробляють на заводі. Досвід, запозичений в Австрії, у Підгайцях намагатимуться застосувати вдома. Адже проблема переробки побутових відходів у громаді, яка межує з Луцьком, стоїть надзвичайно гостро.

Микола ЯКИМЕНКО.

Фото з сайту Підгайцівської сільської ради.