Залізничний маршрутом Устрики Долішні - Смільниця можна відновити з мінімальними витратами

Про це на своїй сторінці у ФБ пише Віктор Гальчинський, директор департаменту комунікацій «Кредобанку».

І далі: "Для цього в принципі можна відшукати грантові кошти Євросоюзу, але питання нагальне. І частину маршруту можна відновити вже, до того ж з мінімальними затратами. Про це йшлося на позачерговій зустрічі робочої групи з розробки дорожньої карти відновлення маршруту за участю заступника голови Львівської облдержадміністрації Юрія Бучка та керівників Хирівської ОТГ та Львівської залізниці.

Під час розмови на вокзалі у Хирові прозвучали такі цифри:

28 мільйонів гривень на рік - коштує Укрзалізниці обслуговування вокзалів та колій без поїздів на ділянці Смільниця-Хирів-Нижанковичі. Це оплата персоналу, мінімальні роботи з підтримання інфраструктури та 7 мільйонів гривень податку на землю місцевим громадам за максимальною ставкою. Представники УЗ попросили громади зменшити ставки податку, обіцяючи реінвестувати вивільнені суми в колію, але не змогли відповісти на питання, чи відновлять зупинений навесні минулого року потрібний громаді внутрішній поїзд до Нижанкович, "бо вагонів нема і це збитково". При цьому вартість капітального ремонту одного кілометра суміщеної колії за тарифами УЗ складає 10,4 мільйона гривень. Якщо це зробити, колії перестануть простоювати, а люди будуть їздити комфортно.

Для капітального ремонту 40-кілометрового маршруту потрібно: 10,4 х 40 = 416 мільйонів гривень. З ремонтом аварійних мостів - близько 500 мільйонів. Власних коштів на це у залізниці немає, бо у плані на утримання існуючої інфраструктури на рік закладено заледве 30% від потреби. Юрій Бучко попросив детальні розрахунки та висловив готовність просувати проєкт у Києві - працюємо над цим.

Друга частина розмови на міжнародному пункті пропуску "Смільниця", де ми разом з головою Хирівської ОТГ Мирославою Королюк та керівником управління транспорту ЛОДА Степаном Рудницьким зустрілися з старостою Бєщадського повіту Мареком Андрушем, була більш оптимістичною. По-перше, подавати заявки на фінансування ЄС цього проєкту можна у рамках міждержавного транскордонного функціонального округу Kremenaros, що об'єднує польські, українські та словацькі громади, можливо - але для цього потрібно перепідписати угоди на участь в окрузі новоутвореними українськими ОТГ. Робота над цим вже почалася.

По-друге, Марек Андрух запропонував не чекати, поки хтось дасть кошти, а спробувати запустити міжнародне сполучення з мінімальними витратами за маршрутом Устрики Долішні - Смільниця. З польського боку для цього є відкрита колія, перевізник SKPL з маленьким рейковим автобусом та організатор перевезень - Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. З українського боку потрібно мінімально поремонтувати 1 км євроколії від кордону до АЗС біля знищеної церкви та цвинтаря у Смільниці - ця євроколія непогано збереглася, і у 2018 році нею навіть проїхав перший рейковий автобус. З прикордонним та митним контролем проблем не буде - пункт пропуску для цих формальностей відкритий. Запуск цього рейсу не тільки відкриє шлях у польські Бєщади громадським транспортом, а й вирішить проблему людей, що просяться "на підсадку" для перетину кордону, оскільки через Смільницю немає навіть автобусних рейсів, а бажаючих перетнути кордон чимало!

Також важливо відкрити зупинений вже більше року на час пандемії автомобільний МПП "Смільниця-Кросьцєнко". На сьогодні це питання у виключній компетенції Міністерства внутрішніх справ та Адміністрації Республіки Польщі - сподіваємось на його добру волю".