У Львові відкрили виставку відомого на весь світ графіка Івана Остафійчука (Фото)

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відкрили виставку «Іван Остафійчук. Живопис. Графіка». Це великий ретроспективний проєкт, який представив глядачам генезу творчості художника: від його перших студентських етюдів і відомих графічних композицій та циклів, що вже стали класикою українського мистецтва ХХ століття, до зовсім нових робіт, які митець створював упродовж останніх років.

У п’яти експозиційних залах представили понад 150 творів, серед яких роботи зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького та з приватної колекції автора.

Постать Івана Остафійчука займає у львівській графіці особливе місце. Творчість художника немовби органічно проростає з української модерної образотворчості, яку ретельно опрацювали Павло Ковжун, Олена Кульчицька, Леопольд Левицький, Георгій Нарбут. Водночас вона завжди формувала благодатний ґрунт для творчого зростання багатьох львівських графіків молодшого покоління. На основі фольклорної спадщини, образотворчого примітиву та традиційного геометричного орнаменту, властивих західному регіону України, Івану Остафійчукові вдалося віднайти власну особливу образно-пластичну мову, яка має виразні національні ознаки, – коментує куратор проєкту, доктор мистецтвознавства, академік Національної академії мистецтв України Орест Голубець.

Фото надав Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Фото надав Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Репрезентуючи особливості історії середини ХХ – початку ХХІ століття, творчість Івана Остафійчука не раз протистояла викликам часу.

Митцеві довелося жити в обставинах обструкції тоталітарного режиму, але ні жорсткі ідеологічні межі, ні переслідування, ні допити у студентські роки не зруйнували моральних основ його світогляду і не перетворили самого художника на пасивного споглядача чи учасника ідейно заангажованої радянської мистецької спільноти. Навпаки, його пошуки художньо-образної мови, які відбувалися за цих умов, призвели до виразного протистояння тодішнім нормам і мали виразні національні ознаки, – розповідають у музеї.

Фото надав Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

У час посилення утисків тоталітарної системи митець зосередився на формотвірних пошуках, наближених до народної традиції, глибоко переосмислював образотвірну виразність народного примітиву. Його графіка випромінювала характерні для української натури доброту, ліричність і поетичність, поєднані з невловним почуттям трагедії та суму. Однією з основних тем стала авторська візуалізація мотивів знаних народних пісень, – додає Орест Голубець.

Фото надав Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Наприкінці 1980-х через тиск влади художник емігрував спершу у Югославію, а потім – у Канаду. В Україну Іван Остафійчук повернувся у 1992-му році. Творча манера художника зазнала чергових змін.

Він віддає перевагу живописним працям. У них ще помітнішими стають вияви експресіонізму, захоплення творчістю знаменитого Едварда Мунка, австрійських і німецьких експресіоністів, модерністів. Ця стилістика вповні відповідає емоційним реакціям митця на виявлення історичної правди про трагічні події в Україні, – пояснюють організатори виставки.

Фото надав Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

У творчості Івана Остафійчука важко виокремити певні етапи. Художник працює циклами, які різняться технічними прийомами та засобами вираження, проте об’єднані властивим авторові інтелектуальним складником.

Твори художника і надалі органічно адаптують модерні тенденції світового мистецтва й одночасно зберігають те, що найважливіше для нас сьогодні, – національну ідентичність, менталітет і душу українського народу, – підсумовують у музеї.

Куратори проєкту «Іван Остафійчук. Живопис. Графіка»: професор, доктор мистецтвознавства, академік Національної академії мистецтв України Орест Голубець та завідувач відділу експозиційно-виставкової та культурно-освітньої роботи Роман Зілінко.

Виставку можна оглянути до 3 жовтня.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.