360 років від заснування: найстаріший університет Львова та України святкує день народження

Вголос

Символічну дату Дня університету встановили 11 жовтня на згадку про події 1999-го року. Саме 11 жовтня 1999-го року тодішній Львівський державний університет отримав статус «Національний».

З вітальною промовою до студентів, випускників та працівників Університету звернувся ректор Володимир Мельник.

« target=»_blank« rel=»noopener">

'>

Share to facebook

Share to twitter

Share to telegram

Share to viber

Першою точкою в історії Львівського університету традиційно вважають 20 січня 1661 року, коли король Ян Казимир видав указ про присвоєння колегії єзуїтів у Львові «гідності академії та титулу університету». Єзуїтський навчальний заклад отримав право на викладання всіх університетських дисциплін та присвоєння вчених ступенів. Втім, тоді цей указ не затвердив сейм Речі Посполитої. Серед причин називають небажання зайвої конкуренції з боку впливового Краківського університету, відомого зараз також як Ягеллонський.

Та попри юридичні формальності, львівська вища школа розвивалася активно та цілком на рівні з провідними містами тодішньої Європи. Зокрема, відомо, що у 1665-уь році в колегії навчалось 500 студентів та працювало 8 викладачів. У 1758-у році польський король Август ІІІ таки нарешті підтвердив привілей, виданий Яном Казимиром.

У 1805-у році Університет був закритий, а в 1817-у році відновив навчання, втім вже з німецькою мовою викладання. Впродовж кінця XIX та початку XX сторіччя університет був місцем боротьба за національне самоусвідомлення українців Галичини. Студенти українського походження домагались рівноправ'ям з поляками які мали право отримувати освіту рідною мовою.

Зокрема, на філософському факультеті студіював великий український письменник

Іван Франко, чиє ім'я надалі отримав Університет.

Нагадаємо, як писав «Вголос», у Львові встановлять меморіальну дошку на честь Івана Вакарчука, ексміністр освіти та колишнього ректора Львівського національного університету Івана Франка. Батько відомого українського співака Святослава Вакарчука відійшов у вічність минулого року.