Імовірні перевибори у Львові. Що про це думають у фракціях ЛМР

NTA

Окружний адміністративний суд Києва почав провадження у справі щодо скасування постанови ЦВК, на підставі якої відбулися місцеві вибори у Львівській міській територіальній громаді. Зокрема, з позовом звернувся ексголова Малехова Володимир Сеньковський. Таким чином він запустив процес, який може призвести до ймовірних перевиборів на території Львівської МГ. Звісно, якщо суд задовольнить позов. А далі ще ж можуть бути суди наступних інстанцій. Та все ж прецедент може статися.

Загалом, ця тема має щонайменше дві площини – юридичну і політичну.

Юристи загроз для торік обраної каденції не вбачають, бо на даному етапі суд не має права призначати повторні вибори. Це компетенція держави. Водночас своїм баченням поділилися і представники різних фракцій Львівської міської ради.

«Європейська солідарність». Перевиборів не боїмося

«Суд – це тягла процедура. Але навіть якщо результати минулорічних виборів скасують і оголосять нові вибори, то наша політична сила “Європейська Солідарність” їх не боїться», – каже заступниця керівника фракції «ЄС» у Львівській міській раді Оксана Маруняк.

За її словами, виборець політсили – разом із депутатами, тож вони відчувають підтримку. «Результатами минулих виборів до Львівської міської ради були незадоволені «Слуги народу». Вони хотіли зайти в раду, але їм забракло голосів. У Верховній Раді, яка саме і має призначити позачергові вибори, більшість мають «Слуги». Однак, гадаю, і зараз вони б не знайшли підтримки у львів’ян, тому чи будуть вони лобіювати перевибори – маю сумніви. Ми маємо розуміти одне: вибори – це додаткові і немалі витрати з бюджету. Чи може собі зараз їх дозволити бюджет», – задає риторичне запитання депутатка.

На думку Маруняк, кошти, в які можуть обійтися ймовірні вибори, краще спрямувати в сферу охорони здоров’я.

«Свобода». Хто компенсує витрати на вибори

У фракції «Свободи» наголошують: населені пункти до Львова приєднували примусово. На їхній погляд, тиск чинили міський голова Андрій Садовий та посадовці обласної адміністрації. Тож судові позови з вимогою від’єднати громади очікувані. Натомість політики також акцентують увагу на коштах платників податків, яким вибори можуть обійтися у мільйони. «Ми розуміли ще тоді, що з цим можуть бути проблеми. Ми готові до перевиборів. Ми їх точно не боїмось. Але тут постає питання в іншому – а хто буде компенсовувати кошти на проведення виборів? Адже провести зараз дострокові вибори – це мільйони гривень платників податків», – зазначає у коментарі NTA заступник керівника фракції «Свобода» у Львівській міській раді Любомир Мельничук.

«Голос». Нема системності верховенства права

Депутат Львівської міської ради від «Голосу» Ігор Шолтис каже, що йому, як політологу, цікавий цей процес. І радить поділити питання на кілька пунктів.

По-перше, вважає Шолтис, усі знають репутацію ОАСК, його скандальні рішення і процеси на їхній основі. Відтак чекати об’єктивності не варто. А ймовірні перевибори вигідні, насамперед, президентській партії. «Другий пункт – це те, що досить логічним є змагання пропрезидентської партії та політсили за дивіденди, за місця, за мандати на місцях. Зокрема, в стратегічному політичному центрі – у Львові. Те, що «Слуги» не потрапили до міськради, є маркером того, що президент у той час втратив свою перевагу. Це є цілком природніх для них, такі змагання. Навіть, якщо вони це роблять не зовсім білими інструментами», – переконаний Шолтис.

Третій момент, каже Шолтис, полягає у тому, що в Україні немає системності верховенства права. Особливо після того, коли вибори вже відбулися. Адже пройшов рік, робота нових фракцій лише налагодилась.

«ВАРТА». Прецедент, який може підірвати децентралізацію

Міною сповільненої дії, що може підірвати весь процес децентралізації. Так оцінює ситуацію депутат від «ВАРТИ» Валерій Веремчук. Наголошує – це питання стосується не тільки Львова. «На той момент була законна постанова Кабміну, на основі якої сформували громади. Скасування цієї постанови призведе до колапсу. І колапс, можливо, на роки. Він зупинить функціонування багатьох сфер. І це стосується не тільки міста. А, щонайгірше, – може закласти прецедент для таких же процесів по будь-які громаді в Україні. І зупинці децентралізації», – вважає Веремчук.

Керівниця фракції «Самопоміч» Вікторія Довжик спершу попросила надіслати їй для ознайомлення інформацію, опісля попросила набрати її у визначений час. Утім трубки так і не підняла.

Олег Галів

P.S. Більше про тему ймовірних перевиборів у Львові – дивіться сьогодні о 19:15 у прямому ефірі проєкту “Народне Толк-Шоу” на NTA.