На сесії Львівської міської ради не розглянули питання щодо демонтажу скульптури Франца Ксавера Моцарта

День

Пристрасті довкола алегоричної композиції сину Моцарта – Францу Ксаверу, що її встановили 26 серпня поточного року у середмісті Львова – на площі Євгена Маланюка, триватимуть щонайменше до наступного вівторка, 30 листопада.

З історії питання. Щойно згаданий пам'ятний знак Францу Ксаверу відкрили з нагоди V, ювілейного, фестивалю LvivMozArt і до 230-річчя від дня народження сина Вольфганга Амадея Моцарта. Ініціатор ідеї – світової слави диригентка, арт-директорка LvivMozArt Оксана Линів. Всі, здавалося би, були «за» цю ідею, бо ішлося про перший пам’ятник Ксаверу у світі, аж поки не побачили втілення (автор – австрійський скульптор Себастьян Швайкерт). Думки споживачів цього мистецького витвору відразу ж розділилися. Від «Дуже крута робота!» до «Зносити треба негайно!». Вже 30 серпня мисткиня Наталія Криничанка зареєструвала на сайті Львівської міської ради петицію «Демонтаж пам'ятника Ксаверу Моцарту як такого, що спотворює історичний і культурний простір Львова».

Заклик Наталії Криничанки «Вимагаю перегляду законності встановлення даної скульптури і демонтажу, як такої, що спотворює історичний та мистецький простір Львова» набрав потрібну для розгляду депутатами ЛМР кількість голосів, і питання щодо демонтажу скульптури Швайкерта депутати мали розглянути сьогодні, 25 листопада. Але міський голова Львова Андрій Садовий о 16.45 оголосив про закриття сесійного засідання, точніше – про перенесення його на 30 листопада.

Якщо чесно, то від ранку, від самого початку роботи сесії були сумніви стосовно того, що депутати встигнуть розглянути це питання, позаяк у порядку денному їх було аж сто сорок (!).

А ще здивувало ось що. Оксана Линів сьогодні повідомила на своїй ФБ-сторінці про те, що незнайома їй активна прихильниця Ксавера зареєструвала нову петицію – проти демонтажу. Йдеться про Лаврін Дарину Володимирівну і петицію «Проти знесення скульптури Францу Ксаверу Вольфґанґу Моцарту на площі Євгена Маланюка». А текст її такий: «Прошу підтримати збереження скульптури Ксаверу Моцарту у Львові, тому що серед львів'ян є такі, що вважають її красивою та естетичною.

Можливо, скульптура не має традиційного вигляду, порівняно з більшістю пам'ятників, що відкривались у Львові за останні роки - та це не причина її демонтувати.

Крім того, за останні три місяці скульптура зумовила активну дискусію навколо теми Моцарта, культури, міських площ та пам'ятників - і це приклад, як творіння митця виконує основні функції мистецтва: соціальну, пізнавальну, виховну та комунікативну».

З текстом документа і кількістю голосів на його підтримку можна ознайомитися тут.

«Я не думаю, що це вихід – змагатися петиціями, але цікаво, як стрімко вона набирає голоси», – написала Оксана Линів. І додала: «Колись це все стане історією, тому хто хоче залишити своє прізвище не в тому списку, а в ЦЬОМУ – займайте місця, бо вони вже за сьогодні закінчаться».

«Дню» теж дуже хочеться, щоби всі ці пристрасті навколо алегоричної композиції Ксавера, які розкололи містян на дуже близьких і дуже далеких, якнайшвидше стали історією. Тому чекаємо вівторка, коли на сесії Львівської міської ради розглядатимуться вже дві петиції – Наталії Криничанки і Дарини Лаврін.

Збіг? (Я про другу петицію і перенесення сесійного засідання).

Детальніше про перипетії зі скульптурою Ксаверу у Львові – у матеріалах «Дня» від 16 листопада 2021 року («Бути чи не бути?») та 24 листопада («Завтра у Львові розглядатимуть питання стосовно демонтажу скульптури Франца Ксавера Моцарта»).

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів