У Львові можна побачити копію дохристиянської писанки

Про це повідомляє Tvoemisto.tv.

Музей розташований на площі Вічевій. Колекція у понад 1500 екземплярів створена в Канаді руками однієї монахині-студитки родом з Гуцульщини та перевезена, за її заповітом, до Львова у 1990-х роках.

«Всі роботи у музеї створені руками сестри Дарії Дубляниці, монахині Святопокровського монастиря в Канаді. Вона була мисткинею. Любила вишивки, збирала писанки. Робила копії писанок з музеїв та приватних колекцій Канади та Європи. Старалася зберегти історію писанкарства для України, адже тут писанка тоді була заборонена», – розповідає історію колекції монахиня Васіяна.

Дарія Дубляниця не лише писала писанки, а й досліджувала їх. Вона скрупульозно та вправно відтворювала писанки зі всіх куточків України. Мати-ігуменя Дарія разом із сестрою Веронікою упорядкувала та видала у 1982 році німецькомовну книжку «Писанки. Походження й значення українських великодніх писанок».

За словами сестри Васіяни, Дарія Дубляниця ніколи не була в Україні, але її рід походив з Гуцульщини. Її дідусь Степан Витвицький на початку 20 століття був музикантом та громадським діячем, походив з Коломиї. У 1918 році саме він біля Софії Київської зачитував Універсал про самостійну Україну та був президентом УНР у вигнанні.

За своє життя сестра Дарія написала понад 54 тисяч писанок. Багато робіт вона передала у різні музеї Європи. Більше як 200 писанок у 1993 році подарувала Національному музею у Львові імені Андрея Шептицького, де підтвердили, що роботи матері-ігумені високої якості і аналогів їм немає.

В музеї Святопокровського монастиря всі роботи акуратно розкладені у засклених шафах та підписані за регіонами. Найбільше в колекції представлені Гуцульщина та Поділля. Є також писанки з орнаментами центральної Галичини, Бойківщини, Буковини, Волині, Полісся, Закарпаття, Вінничини, Холмщини, Сходу та Півдня України. Писанки майстрині презентують етнорегіони майже всієї України. Окремо можна знайти писанки зі Львівщини, а саме зі Сокалю.

Також тут можна побачити писанки з орнаментами, характерними для Польщі, Словаччини і навіть Росії. У музеї є приладдя, яким користувалася сестра Дарія для писанкарства.

В колекції є особлива родзинка – робота, що є точною копією першої писанки, знайденої на території України. Сестра Васіяна каже, що цей орнамент прийшов до нас ще з дохристиянських часів.

«Всі роботи Дарії Дубляниці приїхали до нас в коробках з-під яєць. Деякі з них були підписані, але багато орнаментів ми вивчали самі та визначали регіон походження. Ще досі є неопрацьованим деякі твори», – розповідає монахиня.

У монастирі навчилися навіть реставрувати писанки. Щороку їх протирають, лакують та доглядають за ними. Цим писанкам вже понад 30 років, а вони всі виглядають як вчора намальовані.

Оскільки крім писанок сестра Дарія займалась вишиванням та іконописом, на виставці можна також побачити і такі її роботи. Сестра Васіяна говорить, що тут зібрано також близько 200 вишивок матері-ігумені.

Окрім огляду унікальної експозиції тут можна придбати писанки сучасних львівських майстрів та майстринь. А також є багато цінної літератури з писанкарства для тих, хто хоче спробувати себе у цьому мистецтві, або ж давно цікавиться цією українською традицією.

Виставка у монастирі постійна та працює щодня з 12:00 до 18:00, окрім неділі, понеділка і святкових днів. Але є можливість потрапити на виставку і в інші години, якщо задзвонити за номером телефону, вказаним на дверях храму.