Житло для дітей-сиріт на Миколаївщині. Що передбачає субвенція

На Миколаївську область у 2021 році виділено 56 млн 200 тис. грн. Постанова Кабінету міністрів №65 затвердила порядок розподілу цієї субвенції.

Про це розповів заступник начальника служби у справах дітей Миколаївської ОДА Олег Гускін.

За словами Олега Гускіна, існує три категорії з-поміж дітей-сиріт та осіб позбавлених батьківського піклування. Перша категорія – з 16 до 23 років.

"Ця категорія з-поміж дітей-сиріт отримує 100-відсоткову компенсацію на житло. Мова йде про компенсацію, бо субвенція йде на кілька напрямів. Це означає, що гроші приходять на особовий рахунок цієї особи. Протягом року особа має право підібрати собі житло, яке її влаштовує. Гранична вартість встановлюється Міністерством регіонального розвитку України. На цей момент діє ціна 14 018 грн за квадратний метр. Норма на компенсацію житла на особу – 31 метр, якщо вона не інвалід. Якщо вона інвалід, то додається ще 10 метрів. Це приблизно 434 550 грн", – розповів Олег Гускін.

Друга категорія – це люди від 23 до 35 років, третя – старше 35 років.

"Для другої категорії така субвенція діє з 2017 року. Такі особи мають право на компенсацію 70%. Інші 30% може дати орган опіки та піклування, або будь-яке інше джерело. Може сама особа внести гроші на рахунок. Це житло у власність. Третя категорія – особи старше 35 років, які були особами з-поміж дітей-сиріт і стали на чергу в період до 23 років як такі, що потребують поліпшення житлових умов. Вони отримують 30%", – каже Олег Гускін.

Діти-сироти та позбавлені батьківського піклування повинні мати право бути в черзі на житло. У них не повинно бути власного житла.

"У 2020 році 122 особи отримали житло, а список був на 1635. У 2021 році будуть приблизно ті ж цифри та додадуться особи віком 23–35. Як передбачено порядком, ми повинні пропорційно поділити кошти між двома списками. Насамперед йдуть гроші – 30% – для осіб старше 35 років. Таких на цей момент 21 особа", – розповів Олег Гускін.

Субвенції ідуть не тільки на компенсацію житла, а і на придбання дитячих будинків сімейного типу, їх будівництво, передбачено і ремонт, і проєктно-кошторисну документацію. Тобто постанова передбачає напрямки, на які можна витратити кошти для розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт.

"Кошти субвенцій з держбюджету були передані на територіальні громади, зокрема на Арбузинську, Мигійську, Кривоозерську. Станом на 14 липня, в новоутвореному Первомайському районі придбано 23 житла для дітей-сиріт та осіб позбавлених батьківського піклування", – розповіла начальниця служби у справах дітей Первомайської райдержадміністрації Тетяна Малиновська.

За словами Олега Гускіна, якщо за рік не придбано житло, гроші повертаються до державного бюджету. Людина знімається з обліку, тому що держава перед нею виконала свій обов’язок.