У Миколаївській області відбувається обвал схилів на узбережжі Чорного моря

UA: Cуспільне мовлення

У селі Рибаківка Коблівської сільської територіальної громади, що на Миколаївщині, з початку січня 2022 року відбувається ґрунту вздовж чорноморського узбережжя. Внаслідок зсувів утворюються тріщини та обвали схилів у бік моря. Для запобігання цих природних явищ місцева влада розробляє проєкт берегоукріплення.

Про це кореспондентам Суспільного розповів заступник Коблівського сільського голови Іван Кепін.

За словами Івана Кепіна, у 2021 році зсув ґрунту відбувся на узбережжі селища Коблеве. На початку 2022-го ґрунтові води вплинули на просідання ґрунту та обсипання схилів у Рибаківці.

"Там, де зсув, там огородили. Людей попередили, щоб там не ходили: у засобах масової інформації та інтернеті дали оголошення. Єдиний варіант — берегоукріплення", — розповідає Іван Кепін.

За словами заступника голови Коблівської сільської територіальної громади, триває розробка проєкту щодо берегоукріплення в Рибаківці.

Читайте також: " Антициклон на Миколаївщині. Якою буде погода протягом тижня"

"На сесії затвердили стратегію розвитку Рибаківки, зараз будемо розробляти проєкт. У Рибаківці була фірма одна, яка зобов’язалася зробити берегоукріплення. Вони нічого не робили, зараз сільська рада подала в суд для розірвання договору", — говорить Іван Кепін.

Зсуви відбуваються місцями на узбережжі раз на декілька років. За словами заступника голови Коблівської громади, там, де є кручі на березі, таке природне явище, як зсув ґрунту — неминуче. Один з варіантів берегоукріплення — намиті лагуни та коси.

"За досвідом інших держав, так в Ізраїлі робили, у Франції, так і в нас робитимуть. Паралельно берегу намивається пісок, і ось такі лагуни та намиті коси можуть укріпити берег", — каже Іван Кепін.

Про причини зсувів ґрунту кореспондентам Суспільного розповів вчений секретар інституту геологічних наук Національної академії наук України Руслан Гаврилюк.

"Верхня частина геологічного середовища на Півдні України складана з лесової товщі. товща представлена безпосередньо лесами, лесоподібними породами до 30 метрів. Якась максимальна потужність цієї товщі фіксується якраз в районі узбережжя Миколаївської, Херсонської, Одеської області. Ці відклади вони не є стійкими, здатні до вивітрювання, осідання. Річ у тому, ці виклади легко піддаються вітровий, водній ерозії та зсувам. Ми їх бачимо на березі морі, у природних умовах, вони часто осипаються", – каже Руслан Гаврилюк.

За словами геолога, забудова негативно впливає на геологічне середовище, адже передбачає також будівництво системи водовідведення, що призводить до зволоження та осідання ґрунтів, зсувів та обрушення.

"Коли ще втручається діяльність людини, забудована, наприклад, та природне зволоження ці процеси прискорюються. В умовах зсувів не завжди допомагає берегоукріплювальні заходи, укріплюється тільки верхня частина, це може мати не тільки позитивний ефект. Але й додавати додаткове навантаження, треба вивчати геологічний розріз порід та залучати фахові організатори до проєктування берегоукріплювальних споруд", – розповідає Руслан Гаврилюк.

Зі слів Руслана Гаврилюка, весь південь України унікальний тим, що тут виходять на поверхню лесові ґрунти саме на чорноморському узбережжі. В інших країнах, наприклад на узбережжі Болгарії, таких явищ не спостерігається.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.