Журналісти оприлюднили “плівки Медведчука”

Про це пише Zn.ua

За даними авторів матеріалу, вже восени 2014 року Медведчук під’єднався до неформальних переговорів щодо поставок російського газу в Україну. Вони тривали паралельно з офіційними переговорами між “Нафтогазом” і українським урядом з одного боку і “Газпромом” і урядом РФ з іншого за посередництва Єврокомісії.

Медведчук регулярно спілкувався телефоном з міністром енергетики РФ Олександром Новаком і головою “Газпрому” Олексієм Міллером. На офіційних переговорах в Брюсселі українська сторона наполягала на зниженні ціни та закріпленні її в контракті.

Росіяни з цим не погоджувалися, виступаючи проти зміни контракту. Знижку вони пропонували оформити у вигляді міжурядової угоди. У РФ побоювалися, що зміна договору може стати додатковим аргументом на користь України в міжнародних арбітражах, де Київ оскаржував завищену росіянами ціну на газ. Медведчук запевняв росіян, що йому вдалося переконати президента Петра Порошенка погодитися на пропозицію РФ. У підсумку українська делегація пом’якшила висунуті росіянам умови.

Колишній міністр енергетики України Юрій Продан розповів, що українська делегація перебувала в постійному контакті з Порошенком. Запевнивши, що президент на переговірників не тиснув. Екскерівник “Нафтогазу” Андрій Коболєв від коментарів відмовився.

Восени 2014 року відбувалися переговори про постачання російської електроенергії в Україну та забезпечення електрикою окупованого Криму. Залежність півострова від материка досягала 90%, і для росіян забезпечення Криму електроенергією було питанням більше політичним, ніж економічним, йдеться в матеріалі. Цю тему Медведчук обговорював із тодішнім російським віцепрем’єром Дмитром Козаком і міністром енергетики Олександром Новаком.

Автори матеріалу стверджують, що Медведчук в інтересах Порошенка намагався включити в контракт фірму-“прокладку” Костянтина Григоришина. На переговори до Москви Медведчук літав зі своїм соратником Тарасом Козаком. У результаті договір про постачання електроенергії уклали напряму, без посередників. Офіційний мандат переговорника зі звільнення полонених у Медведчука з’явився наприкінці 2014 року. До переговорної групи його призначив голова СБУ Валентин Наливайченко. У розмові з помічником президента РФ Владиславом Сурковим Медведчук заявив, що підключитися до переговорів щодо полонених його попросив президент Порошенко.

У розпорядженні журналістів немає жодної розмови Медведчука про обмін з ватажками “Л/ДНР” або керівництвом путінської адміністрації. Переважно він спілкувався з так званою “відповідальною за обміни” в “ЛНР” Ольгою Кобцевою, “обмудсменом” “ДНР” Дариною Морозової. Так званий “міністр оборони” “ДНР” Володимир Кононов – найбільш високопоставлений функціонер псевдореспублік, записи розмов Медведчука з яким опинилися в розпорядженні авторів матеріалу.

До підключення Медведчука до переговорів в 2014 році СБУ вдалося витягнути з полону 1,5 тисячі українців, після – ще стільки ж. Але вже за п’ять років, йдеться в сюжеті.

“На тих плівках, що в нас є, він не звільняє нікого, кого не могла б штатно звільнити СБУ. Під їх контролем, як ви чули, він і працював. Іноді заважав, іноді – виконував роль телефоністки. В економічних питаннях – він куди ефективніший… 1,5 тисячі людей звільнили за пів року до Медведчука. А за наступні п’ять років за участю цього “видатного переговорника” звільнили ще 1,5 тисячі. Реально до нього було швидше”, – розповів журналіст Денис Бігус.