Медведчук домовлявся з Росією про газ і затягував обмін полонених – плівки

Попри заяви п’ятого президента Петра Порошенка про те, що нардеп і кум російського президента Віктор Медведчук офіційно займався лише звільненням заручників і полонених, насправді Медведчук брав безпосередню участь у численних економічних та бізнесових переговорах, а у питанні обміну замість допомагати – заважав.

Окрім згаданих у попередніх епізодах торгівлі вугіллям із окупованих територій та приватизації стратегічного нафтопродуктопроводу, на записах Медведчук активно приймає участь у газових переговорах України та Росії та перемовинах щодо імпорту російської електроенергії. При чому в першому випадку явно відстоює інтереси і бажання російської сторони, а в другому – приватні інтереси бізнес-партнера президента Петра Порошенка

Згідно з плівками та відповідно до інформації про перельоти Медведчука, напередодні офіційних газових переговорів у жовтні 2014 року він літав у Сочі, де тоді вірогідно перебував президент РФ Володимир Путін, а потім в Москву – до очільника "Газпрому" Олексія Міллера та російського профільного міністра Олександра Новака – обговорювати деталі контракту.

Судячи з записів, два президенти за посередництва Медведчука погодили, що українська делегація не буде висувати радикальних вимог щодо певних нюансів контракту. Однак просто посеред переговорів нібито Міллер з Новаком дзвонили Медведчуку і жалілися, що українська делегація в Брюсселі висуває несподівані і жорсткі вимоги щодо внесення змін у контракт.

Тоді росіяни пообіцяли знизити ціну на газ, але українська делегація хотіла гарантій – вписати це просто в контракт. Росію такий варіант не влаштовував.

Зрештою українська делегація радикальною пропозицією поступилася. А наступного дня на записах нібито Медведчук з Новаком сміялися з того, що Україна погодилася на гарантії, які їй по суті нічого не гарантували.

Записи свідчать, що одразу по закінченню газових переговорів Медведчук долучився і до переговорів по імпорту електроенергії з Росії. Тоді Україна зіштовхнулася з дефіцитом електроенергії, а Росії треба було якось забезпечити електрикою окупований Крим. Тому Москві потрібен був подвійний контракт: продавати Україні електрику так, щоб Україна її постачала в Крим.

Плівки також підтверджують розслідування "Української правди" про те, що у контракт тоді намагалися ввести посередника – кіпрську "прокладку", яку нібито контролював бізнес-партнер Петра Порошенка – енергетичний бізнесмен Костянтин Григоришин. Обговорення цієї схеми у записах звучало до останнього, але після розслідування журналістів контракт таки уклали напряму.

Наприкінці грудня 2014 року Медведчук офіційно отримав статус переговорника від України по обміну полоненими з так званими ЛДНР. Попри офіційні заяви, що залучити Медведчука до переговорів вирішили в СБУ, плівки свідчать, що за 10 днів до цих публічних заяв нібито сам Медведчук у розмові із нібито помічником Путіна Владиславом Сурковим заявив, що попросив його займатися полоненими саме тодішній президент Порошенко.

Попри низку привілеїв, які отримав Медведчук завдяки новому статусу, ефективність його як переговорника у цьому процесі викликає багато питань.

Журналісти нагадали, що до моменту офіційного входження Медведчука у процес обміну, Україна змогла повернути додому стільки ж людей, скільки й за декілька наступних років (з вересня по грудень 2014 було звільнено 1,5 тисячі українських громадян, а до квітня 2019 року – трохи більше 3 тисяч).

Більше того, судячи з телефонних розмов, Медведчук міг заважати іншим українським учасниками процесу, а також підбурював переговорників від так званих ЛДНР проводити обміни виключно через нього.

Під час однієї з розмов нібито Медвечука з відповідальною за обміни в т.зв. ЛНР Ольгою Кобцевою, остання скаржилася на спроби України провести вигідний для себе обмін у форматі "7 на 1", і нібито Медведчук тоді радив не віддавати 7 українців за одного бойовика, а в подальшому радів зриву цих переговорів.

,

,

Також у записах телефонних розмов обговорюються і два відомих обміни – Надії Савченко та "кіборга" Андрія Гречанова ("Рахман").

Журналісти не знайшли серед плівок таких, які б свідчили про організацію Медведчуком самого обміну Саченко, але на них є декілька розмов із прессекретарем Путіна Дмитром Пєсковим – там Медведчук жалівся, що його в день обміну Савченко не показали у новинах поруч із Путіним.

Що ж до Гречанова, то, відповідно до записів, його визволенням від початку Медведчук не займався.

Відразу після потрапляння "Рахмана" у полон у липні 2015 року витягти його намагався Олексій Мочанов (товариш Гречанова і на той момент – радник міністра оборони).

За словами Мочанова, бойовики були готові віддати Гречанова в обмін на взятого в полон українськими військовими російського кадрового офіцера Старкова. Але тоді українська сторона заявила йому, що Старков повинен пройти через суд. Відтак, обмін затягувався.

,