Ситник занепокоєний можливим зривом конкурсу на посаду голови САП. Його проведення — умова безвізу

Про це він заявив під час форуму Zero Corruption Conference, відповідаючи на запитання журналіста hromadske.

«Це дуже велика проблема, адже НАБУ без антикорупційної прокуратури не має можливості працювати», — сказав директор НАБУ.

Ситник вважає, що загалом відсутність керівника є деструктивним явищем для будь-якого органу, але якщо це триває декілька місяців, «інституція працює», а цей конкурс триває дуже довго — з осені 2020 року.

«Низка кандидатів не пройшли етап перевірки на доброчесність, і зараз чомусь співбесіди не відбуваються. Це тривожний сигнал. Представники Верховної Ради казали, що цей конкурс буде завершено в травні, а зараз вже червень і немає жодного уявлення, коли ж він закінчиться», — сказав очільник НАБУ.

Ситник вважає таку ситуацією «дуже поганою», бо станом на 8 червня розраховував, що новий очільник САП вже точно буде.

Відповідаючи на запитання, чи ускладнює роботу НАБУ те, що доводиться взаємодіяти напряму з генпрокурором, Ситник фактично погодився з цим.

«Керівник САП є ще заступником генпрокурора, він має унікальні повноваження, які не має виконувач обов’язків, і зараз такі елементарні речі, як призначення групи прокурорів, це ціла процедура за відсутності генпрокурора. Підписання конкретних підозр щодо спецсуб’єктів — це контакт с генпрокурором. А саме концепція незалежності від Офісу генпрокурора була основною гарантією незалежності САП», — сказав він.

Історія одного конкурсуУ серпні минулого року перший в історії керівник САП Назар Холодницький оголосив про відставку. Обрати нового очільника антикорупційної прокуратури має конкурсна комісія, сформована Верховною Радою. До неї увійшли як представники парламенту, так і міжнародні експерти.

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін регулярно розповідає про відбір кандидатів. За його словами, міжнародні експерти та представники українського парламенту фактично завжди підтримують різних кандидатів, тому доброчесним комісія поки визнала лише одного претендента — детектива НАБУ Олександра Клименка.

Водночас Шабунін упевнений, що Офіс президента хотів зробити головою САП народного депутата від «Слуги Народу» Андрій Костіна, але він не пройшов перевірку комісії, і тому зараз Банкова хоче зірвати конкурс.

Так, у понеділок і вівторок, 7 і 8 червня, через відсутність представників Раду в комісії з відбору не було кворуму.

У відповіді на наше запитання щодо цього Артем Ситник також натякнув, що підстави для занепокоєння є.

«Я спостерігаю за цим конкурсом і мене тривожить те, що чомусь після деяких співбесід, здається, йде обговорення, що робити далі, бо не пройшли ті кандидати, які, на думку окремих осіб, мали пройти», — сказав директор НАБУ.

Ситник зауважив, що в Україні не рідко через нереформовані суди домагаються скасування подібних конкурсів. Також він нагадав, що до цього конкурсу прикута увага міжнародних партнерів України. На його думку, якщо він виявиться непрозорим і нечесним, це стане черговим ударом по стратегічних відносинах України та її партнерів.

Не слід забувати, що прозорий конкурс на обрання керівництва САП і НАБУ є умовою для безвізового режиму України з Євросоюзом.