Суд ЄС розморозив активи Януковича і його сина

Європейський суд юстиції загальної юрисдикції задовольнив позов експрезидента України Віктора Януковича проти Ради ЄС і скасував рішення про блокування активів позивача в 2019 році, застосовані проти президента-втікача Віктора Януковича і його сина Олександра.

Про це йдеться в опублікованому рішенні суду.

Рішення суду стосується санкцій, які вже втратили чинність. Вони полягали у заморожуванні активів.

Так, суд анулював рішення Ради ЄС від 2019 року про продовження санкцій, накладених на колишнього президента України Віктора Януковича і його сина Олександра. Тобто  рішення суду стосується санкцій, які вже втратили чинність. Вони полягали у заморожуванні активів.

"Рада ЄС не змогла продемонструвати, що права на захист і право на ефективний судовий захист були дотримані в кримінальних процесах, які ведуться щодо цих осіб українською владою, і які лежать в основі цього продовження", - йдеться у повідомленні.

Також суд зазначив, що в тих випадках, коли проти особи застосовуються обмежувальні заходи протягом декількох років, по суті, в зв'язку з попереднім розслідуванням Генеральною прокуратурою України, що триває, Рада ЄС зобов'язана перевірити, чи було дотримано право цієї людини на судовий розгляд в розумні терміни, перш ніж Рада вирішить, чи продовжувати ці заходи в черговий раз.

Таким чином Рада ЄС мала вказати причини, за якими вона змогла робити висновок про те, що право зацікавлених осіб на розгляд їх справи в розумні терміни були дотримані.

"За цих обставин Суд заявляє, що неможливо встановити, що до схвалення оскаржуваних актів Рада переконалася, що українські судові органи виконували право на захист і право на ефективний судовий захист цих осіб в контексті цієї кримінальної справи", - йдеться у повідомленні суду.

Нагадаємо,

6 березня 2014 року Євросоюз уперше запровадив санкції у вигляді замороження активів проти українських колишніх високопосадовців часів президентства Януковича за зловживання з державними фінансами та порушення прав людини.  Щороку у березні Рада ЄС подовжує їх терміном на один рік. У березні 2020 року Євросоюз зняв санкцій з колишнього прем`єр-міністра України Миколи Азарова і колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького.

А 5 березня 2021 - Рада Євросоюзу офіційно зняла санкції з двох експосадовців-втікачів часів президентства Віктора Януковича — колишнього віцепрем'єр-міністра Сергія Арбузова та ексміністра освіти Дмитра Табачника.