Підсанкційні українці: Хто і за що потрапив в чорні списки США

Днями Рада нацбезпеки та оборони за дорученням президента Зеленського стурбувалася, хто із наших співгромадян на сьогоднішній день перебуває під санкціями США – і з яких причин. Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що було дане "доручення Службі безпеки України, Кабінету міністрів, Службі зовнішньої розвідки по кожному громадянину перевірити усю необхідну інформацію – на підставі чого проти них були застосовані санкції від США для ухвалення рішень на наступних засідань РНБО".

Можна обґрунтовано припустити, що подібний раптовий напад інтересу до осіб, санкції США проти котрих, в деяких випадках, були введені іще 6 років тому, має просте пояснення. Яке полягає в тому, що узгодження санкційної політики зі США має стати аргументом на користь України під час скорої зустрічі між президентами Зеленським та Байденом. Спільність ворогів сприяє взаємній довірі, так би мовити.

Наразі під американськими санкціями перебуває, за різними даними, від 130 до 150 осіб. В РНБО, зокрема, називають цифру у 134 особи. І, судячи з нещодавнього відповідного запиту України до США, стосовно 61 особи у Києві не знають причин американських санкцій.

То ким же насправді є всі ці таємничі особи, діяльність яких збирається перевіряти СБУ, СЗР, і РНБО на додачу?

По-перше, сам Данілов згадує окремий список чотирьох. Йдеться про санкції за порушення суверенітету України, введені проти Сергія Аксьонова, Володимира Константинова, Віктора Януковича і Віктора Медведчука після анексії Криму у березні 2014-го.

Окремо виділяється і цьогорічний скандал із забороною на в'їзд до США українському бізнесмену Ігорю Коломойському, його дружині, сину та доньці. Підприємець потрапив під дію розділу 7031(c) Закону про фінансування Державного департаменту, іноземних операцій та дотичних програм через "значну корупцію". У США вважають, що на посаді губернатора Дніпропетровської області "Коломойський був причетний до корупційних актів, що підірвали верховенство права і віру українського народу у демократичні інституції влади та суспільні процеси".

Втім, найбільше підсканкційних прізвищ можна знайти на сайті Офісу контролю за закордонними активами OFAC. Там, на відповідній сторінці, обравши в меню країн пункт Ukraine, можна отримати список із 60 фізичних і 69 юридичних осіб, що перебувають під санкціями США.  Більшість фігурантів проходять за програмами, пов'язаними з російсько-українським конфліктом і їхні імена не становлять жодної таємниці.

Так, перша у списку  Катерини Алтабаєва –  "голова законодавчих зборів Севастополя". Наступний персонаж – Антипов Ігор Юрійович, "заступник міністра інформації ДНР". Подробиці з його життя можна почерпнути як із сайтів сепаратистів, так, на крайній випадок, і з сайту "Миротворець". За ним йде прізвище Олександра Басова – "замміністра МГБ ЛНР". Паралельно він "кришує" ринок крадених авто, "віджимає" майно українських компаній, та займається іншими видами "господарчої" діяльності, характерної для колаборанта, що вирішив конвертувати зраду в життєві блага. При тому з'ясування подробиць життєвого і трудового шляху цього персонажа – навряд чи проблема для СБУ. Адже він займав чимало керівних посад саме в Службі безпеки України. За чутками, навіть працював у відділі кадрів київського головного управління організації.

Соціологічний "портрет" фігурантів санкційного списку доволі одноманітний. Йдеться, здебільшого, про функціонерів, які займають керівні посади в окупованих чи контрольованих Росією регіонах. Що прикро вважає – так це той факт, що більшість із них – це не "імпортовані" з Росії "наглядачі". І навіть не таємні прихильники "русского міра", які чекали на свій зоряний час – і раптом дочекалися. Переважна більшість підсанкційних чиновників–колаборантів – це люди, які займали керівні посади і в Україні. А зі зміною влади плавно змінили і погляди, задля збереження крісел – чи навіть службового підвищення коштом тих керівників, які не продемонстрували достатньої лояльності новій владі чи перемістилися на підконтрольні Україні території. Навіть славні прізвища не допомогли – бо є в санкційному списку і Ярош, і Нємцов. Хоча, судячи з усього, не родичі.

Ще кілька прізвищ людей зі схожим життєвим шляхом можна побачити, прибравши фільтр "Україна", але зазначивши кілька санкційних програм. Також тут можна побачити верхівку "Партії регіонів" – Миколу Азарова, Сергія Арбузова, Раїсу Богатирьову. Вочевидь, в суто український перелік вони не потрапляють, бо наразі мешкають на Росії або ж, наприклад, мають подвійне громадянство.

Окремо стоїть в санкційному переліку група осіб, причетних до втручання у вибори в США, яку у ЗМІ називають групою Андрія Деркача. Окрім самого позафракційного нардепа та його колеги Олександра Дубінського, за такими звинуваченнями в реєстр потрапили "друг Манафорта" Констянтин Килимник, колишній прокурор Генпрокуратури Костянтин Кулик, екс-нардеп Олександр Онищенко та екс-дипломат Андрій Теліженко. А також помічники Деркача Дмитро Ковальчук і Андрій Симоненко та політолог Юрій Журавель.

І якщо люди з цієї категорії все ж були задіяні в якійсь політичній грі,  більшість у списку все ж таки – пересічні чиновники, що "просто виконують свою роботу". Чи то роздаючи російські паспорти, чи то кидаючи "на підвал" "українських шпигунів". Натомість питання про те, чому всі ці люди, правову оцінку вчинкам яких у США дали багато років тому, тільки тепер, якщо поталанить, потраплять в поле зору українських спецслужб, наразі залишається без відповіді.