Путін обурився щодо відсутності росіян в переліку корінних народів України: Кулеба відповів

Дмитро Кулеба

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що законопроєкт про корінні народи, запропонований президентом України Володимиром Зеленським, цілком відповідає Декларації ООН про права корінних народів, нормам Конституції України й не має нічого спільного з довільними інтерпретаціями президента РФ Володимира Путіна. Раніше Путін обурився, що у законопроєкті не позначені як корінний народ росіяни й порівняв документ з "нацистським".

"Термін "корінні народи" сталий у міжнародному праві та законодавстві багатьох країн. Зокрема, закріплений Декларацією ООН від 2007 року про права корінних народів. Запропонований президентом законопроєкт фактично реалізує в національному законодавстві ці норми міжнародного права", — сказав Кулеба агентству "Інтерфакс-Україна" 10 червня.

Міністр зазначив, що в запропонованому президентом законопроєкті визначається, які народи можна вважати корінними: це самобутні етнічні спільноти, які сформувалися на території України, становлять етнічну меншість і не мають власної держави.

"В Україні це передусім кримські татари, караїми та кримчаки. Тому заяви про якісь утиски в результаті ухвалення запропонованого закону про корінні народи не відповідають дійсності. В Україні також ніколи не обмежували права російської національної меншини. Захист і підтримка функціонування української мови як державної є нормальним процесом", — наголосив голова МЗС України.

За його словами, захист права людини на спілкування українською мовою в Україні за визначенням не може становити загрози використанню інших мов. Кулеба додав, що водночас широко відомі факти утисків національних меншин і корінних народів у самій Росії. Зокрема, за його словами, триває репресивна політика стосовно громадських організацій українців у РФ. Кулеба зазначив, що у 2010 році Верховний суд РФ ліквідував Федеральну національно-культурну автономію українців Росії. У травні 2012 року Верховний суд РФ ліквідував Об'єднання українців Росії та вилучив його з Єдиного державного реєстру юридичних осіб. У 2017 році московська влада ліквідувала Бібліотеку української літератури. У липні 2019 року Генеральна прокуратура РФ визнала Світовий конгрес українців (СКУ) "небажаною організацією" на території РФ.

"Ми рішуче протестуємо проти таких репресивних дій", — заявив урядовець.

Також він додав, що Росія продовжує політику репресій проти корінного народу України, кримських татар, у тимчасово окупованому Криму.

"Росія ігнорує вимогу Міжнародного суду ООН про зняття заборони на діяльність меджлісу кримськотатарського народу. Натомість вона продовжує практику ганебних судилищ проти кримськотатарського народу й усіляко обмежує права кримськотатарського народу, зокрема право на освіту. Закликаємо міжнародну спільноту посилити політико-дипломатичний тиск на РФ, щоб змусити її поважати фундаментальні права людини та національних меншин", — сказав Кулеба.

Він наголосив, що керівництву Росії варто зайнятися забезпеченням прав національних меншин і корінних народів Російської Федерації, а не маніпуляціями стосовно українських законодавчих ініціатив, які цілком відповідають міжнародному праву.