Конституційний суд знову в кризі: Чому Банкова так і не змогла нагнути КСУ

Діяльність Конституційного Суду знов паралізовано. З вівторка судді не можуть ухвалити порядок денний своєї роботи, тому цього тижня судових засідань не було. А вчора, 10 червня, шість суддів узагалі заблокували роботу Великої палати КСУ, вимагаючи забезпечити присутність на засіданнях колишнього голови цього суду Олександра Тупицького і судді Олександра Касмініна, звільнених із посад президентом. За повідомленнями ЗМІ, цими суддями є Віктор Городовенко, Ірина Завгородня, Віктор Кривенко, Олександр Литвинов, Сергій Сас і Петро Філюк.

Зрештою, як стало відомо щойно, заплановані на сьогодні збори суддів Конституційного Суду не відбулися через відсутність кворуму. Як повідомляє "Укрінформ" з посиланням на власні джерела, не з'явилися Василь Лемак, Олег Первомайський, Віктор Кичун і Віктор Колісник. Зазначається, що наразі КС "взаємно заблокований",оскільки шестеро суддів уже протягом тижня відмовляються затверджувати порядок денний, вимагаючи участі у засіданнях суддів Олександра Тупицького й Олександра Касмініна. Натомість інша частина суддів не хоче йти їм назустріч. На думку співрозмовника агентства, внаслідок конфлікту робота КС найближчим часом буде неможлива.

Нагадаємо, 27 березня глава держави Володимир Зеленський скасував укази президента-втікача Віктора Януковича про призначення Тупицького і Касмініна суддями КСУ за результатами аудиту указів експрезидента на виконання рішення РНБО. Обох суддів, які оскаржили це рішення у Верховному Суді, відтоді не пускають до приміщення КСУ.

А 18 лютого вченого-конституціоналіста Віктора Кичуна було призначено парламентом суддею КСУ – проігнорувавши при цьому рекомендацію європейських інституцій не поспішати заповнювати вакансії у суді і зробити цей процес прозорим.

Здавалося, тепер суд запрацює. Ще в середині квітня, в інтерв'ю французькій газеті Le Figaro, Володимир Зеленський дещо самовпевнено заявляв, що фінансові групи, які впливали на Конституційний Суд, поступово цей вплив втрачають. Але впоратися з політичними впливами на склад суддів Банковій виявилося не так просто. Тим паче без належної правової підготовки своїх дій.

Читайте більше: Люстрація і спецконфіскація: Як КСУ може знову додати проблем Зеленському

На цьоготижневому порядку денному суду були такі суспільно важливі питання, як відповідність Конституції законів про медичні гарантії, про функціонування української мови як державної, про пенсійне забезпечення державних службовців тощо. Але їхній розгляд тепер заблоковано.

Одним із найбільш важливих питань, якими має займатися КСУ, є об'єднане подання 48 і 53 народних депутатів – представників парламентських фракцій "Опозиційної платформи – За життя" і "Батьківщини" щодо конституційності земельної реформи. І от 3 червня саме під час розгляду "земельного" питання один з авторів відповідного подання, нардеп Василь Німченко (ОПЗЖ), почав клопотатися про участь у розгляді справи суддів Тупицького і Касмініна. Після цього Велика палата Конституційного Суду відклала розгляд справи.

Опоненти влади звинуватили у штучному блокуванні роботи конституційної інстанції Банкову. Лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко 3 червня заявила: "Враховуючи, що в Конституційному суді, за моїми оцінками, все-таки є більшість, щоб визнати цей закон (про відкриття ринку землі – Ред.) неконституційним, сьогодні за дорученням президента Управління державної охорони силоміць завадило участі в судовому засіданні двох суддів… Це зроблено, щоб не допустити ухвалення Конституційним судом законного рішення про неконституційність розпродажу сільськогосподарської землі".

Зазначимо, повний склад Конституційного Суду України – 18 суддів, які працюють на посадах 9 років і не можуть бути призначені вдруге. За результатами конкурсу по 6 суддів призначають президент, Верховна Рада і з'їзд суддів України. Зараз вакантними залишаються дві посади суддів КСУ: від парламенту і з'їзду суддів.

Засідання КСУ правомочне за умови участі в ньому 11 і більше суддів, а рішення ухвалюється, якщо за нього проголосувало більше половини суддів, які брали участь у засіданні. Якщо кілька суддів на засідання не приходять, через відсутність кворуму, КСУ не може розглядати справи. Зараз склалася саме така ситуація.

Станом на четвер у КСУ залишилися 12 суддів, решта перебувають у відпустках. Шість згаданих вище суддів проголосували проти затвердження порядку денного. Як вийти з цієї колізії, поки незрозуміло. Сьогодні в КСУ мають відбутися збори суддів, де може з’явитися ясність щодо можливості відновити роботу суду. Або ситуація стане ще більш заплутаною.

Представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський, член парламентської фракції "Слуга народу", єдиним правовим варіантом розв’язання ситуації назвав вивчення на предмет конституційності указу Зеленського, за яким Тупицький і Касмінін перестали бути суддями. Ідеться про провадження за внесеним 8 квітня 49 народними депутатами із фракцій "Батьківщина" і "Європейська солідарність" поданням щодо конституційності відсторонення від посади голови суду Тупицького і звільнення його і Касмініна із посад суддів КС.

Цікава заява, адже коли критики дій президента заявляли про незаконність указу щодо звільнення обох зазначених осіб, пан Веніславський намагався довести зворотне. Зараз же заговорив про те, що без відповідного вердикту Конституційного Суду ситуація не вийде з глухого кута.

Але проблема КСУ насправді ширша, ніж погляди на неї з президентського Офісу. Відсутність однозначної відповіді на питання про законність чи незаконність звільнення двох суддів-конституційників, один з яких був головою цього суду, ставить під сумнів і інші рішення КСУ, ухвалювані в період, коли Тупицький і Касмінін не могли брати участь у засіданнях суду через фактичну заборону з боку глави держави. Саме це найбільше турбує політиків, правників і експертів – чи в рамках закону ухвалені кадрові рішення, на які пішов Зеленський. Адже хто візьметься зараз спрогнозувати, яка ситуація складеться в КСУ, коли Тупицький і Касмінін через суди, в тому числі Євросуд з прав людини, відсудять собі право повернутися в крісла і отримати велику грошову компенсацію. Чи беруть до уваги такий варіант на Банковій?

Читайте більше: "Озеленення" суду і поновлення на посадах: Що буде з КСУ після звільнення Тупицького

Адже поки влада більше переймається ухваленням у другому читанні законопроєкту №4533 про конституційну процедуру, який має створити нову модель діяльності КСУ. До нього вже надійшли вісім сотень депутатських поправок, розгляд яких може затягнутися. Раніше голова Венеційської комісії Джанні Букіккіо заявляв, що вакансії в Конституційному Суді варто заповнювати лише після створення нової системи конкурсного відбору суддів. Та чи прислухаються в Києві до настійливих рекомендацій західних партнерів і чи припинять робити кроки, які сприймаються не інакше як спроба узурпації влади?