Парламентська ТСК має розслідувати зрив спецоперації із затримання "вагнерівців", це вимога трьох фракцій - Ар'єв

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування дій чиновників проти суверенітету України має насамперед розслідувати зрив спецоперації щодо "вагнерівців", вважає народний депутат Володимир Ар'єв (фракція "Європейська солідарність").

За його словами, лише завдяки цій вимозі фракції "Європейська Солідарність", "Голос" і "Батьківщина" погодилися надати своїх представників до складу комісії.

"Представники фракцій політичних партій: "Європейська солідарність" - Володимир Ар'єв, "Голос" - Роман Костенко та Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" - Сергій Євтушок надали згоду на входження до складу Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України… тільки після надання гарантій, що розслідування можливого зриву спецоперації по затриманню "вагнерівців" буде розслідуватися першочергово", - написав Ар'єв у Facebook.

Він наголосив, що зазначені нардепи закликають проголосувати за постанову, яка передбачає зміну персонального складу ТСК з одночасним закріпленням в тексті відповідної умови про пріоритетність розгляду питання про "вагнерівців".

"Хочемо наголосити, що депутатські фракції політичних партій "ЄС", "Голос" та Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" погодилися надати своїх представників до цієї ТСК виключно за такої умови. Ми вважаємо, що тільки за участі представників різних політичних сил можна буде розраховувати на неупереджене та об’єктивне розслідування та ефективну роботу ТСК", - резюмував представник "Євросолідарності".

Як повідомлялося, український парламент 19 травня створив ТСК з розслідування можливих злочинів представників державної влади, що сприяли порушенню державного суверенітету та територіальної цілісності України, проте опозиційні фракції "Голос", "Батьківщина", "Європейська солідарність" не дали в неї своїх представників. Зокрема, "Голос" і "Європейська солідарність" наполягали на створенні ТСК, яка має розслідувати виключно "справу вагнерівців".

11 червня стало відомо, що в ТСК із розслідування дій чиновників проти суверенітету України таки будуть представлені всі фракції ВР.

29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера".

12 серпня Офіс генерального прокурора України звернувся до Генеральної прокуратури Республіки Білорусь із запитами про видачу 28 осіб із російської Приватної військової компанії "Вагнера", які брали активну участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР". "Усім 28 особам, серед яких дев'ять громадян України, було повідомлено про підозру в участі в терористичній організації", - повідомила прес-служба Офісу генпрокурора.

Проте 14 серпня стало відомо, що Білорусь віддала Росії 32 із 33 затриманих "вагнерівців".

18 серпня деякі українські ЗМІ повідомили, що СБУ та Головне управління розвідки Міноборони готували операцію із затримання членів ПВК "Вагнера". За версією ЗМІ, вони мали вилетіти з Мінська до Стамбула, але в польоті один із пасажирів повинен був імітувати погіршення здоров'я, через що літак мав здійснити вимушену посадку в Києві, де "вагнерівців" мали затримати.

ЗМІ стверджували, що про операцію було повідомлено президенту Володимиру Зеленському та голові Офісу президента Андрію Єрмаку, після чого внаслідок витоку інформації про неї довідалися білоруські спецслужби.

Інформацію спростували офіційні органи. Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що поїздка бойовиків ПВК "Вагнера", під час якої вони були затримані у Білорусі, є спецоперацією російських спецслужб.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак розцінив інформацію про нібито причетність українських спецслужб до появи та затримання російських бойовиків у Білорусі як сплановану дезінформацію. У СБУ також спростували свою причетність до цієї історії.

Пізніше лідер партії "Європейська солідарність", п'ятий президент України (2014-2019 рр.) Петро Порошенко заявив, що санкціонував проведення операції українських спецслужб із затримання бійців так званої приватної військової компанії "Вагнера" під час перебування верховним головнокомандувачем у 2018 році.