Зеленський в Берліні: чому переговори з Меркель закінчилися повним фіаско для України

12 липня президент України Володимир Зеленський здійснив робочий візит до Берліну, де зустрівся з канцлеркою Ангелою Меркель, президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром та кандидатом на пост німецького Арміном Лашетом. Попри намагання Зеленського змінити позицію ФРН щодо “Північного потоку-2”, у Німеччині досі розглядають російський газопровід у першу чергу як економічний проєкт. Не змінилась ситуація і з наданням Україні німецької зброї, про яку неодноразово згадував український президент у свої заявах та інтерв’ю.

PRM.UA розбирався, чому Зеленський не зміг захистити українські інтереси під час свого візиту в Берлін.

Які теми обговорювались у Берліні

Питання “Північного потоку-2” виявилось основним у переговорах Зеленського з німецькими високопосадовцями. Здавалося, Зеленський прагне досягти неможливого – в останній момент відмінити будівництво російського газопроводу, або хоча б мінімізувати негативні наслідки після його запуску.

Україна має залишитися транзитером газу після старту “Північного потоку-2” – Меркель

Втім, якихось гарантій у цьому питанні досягнути не вдалося. Меркель зробила протокольну заяву про те, що Україна має залишатися газовим транзитером після запуску “Північного потоку-2”.

“Ми хочемо досягти того, щоб лишився транзит газу через Україну й у майбутньому. Ми хочемо, щоб Україна залишалася транзитною країною для газу, навіть після завершення будівництва “Північного потоку-2”, – заявила канцлерка Німеччини.

Меркель також зауважила, що обговорить тему російського газогону під час зустрічі з президентом США Джо Байденом, яка відбудеться 15 липня. Однак, після того, як Сполучені Штати відмовились від посилення санкцій проти “Північного потоку-2”, сподіватись на якісь кардинальні рішення у цьому питанні не слід.

Німеччина повинна компенсувати Україні запуск російського проєкту “Північний потік – 2” – глава МЗС Польщі

Зеленський своєю чергою запропонував винести “Північний потік-2” на обговорення під час наступного Нормандського формату. Однак у Берліні таку пропозицію зустріли з подивом і вирішили не прив’язувати економічне питання до основної тематики “Норманді”.

PRM.UA звернувся до політичного експерта Тараса Чорновола, який проаналізував візит українського президента в Німеччину.

“Зеленський не привіз з Берліну жодної, хоча б якось формалізованої гарантії для України на випадок запуску “Північного потоку-2”. Єдина фраза, яка прозвучала з цього приводу – це коли Меркель сказала, що “ми б хотіли, щоб Україна залишалась транзитною державою. На дипломатичній мові це означає щось на кшталт: “та йдіть ви”. Тобто немає жодних фінансових та безпекових гарантій. Як і домовленостей, або принаймні обіцянки того, що будуть проведені переговори з німецькими розподільниками газу щодо використання ними української труби”, – говорить експерт.

На думку Чорновола, позиція Меркель щодо “Північного потоку-2” свідчить про те, що український інтерес уже не будуть враховувати при обговоренні цього питання.

“Більше того, зараз для Польщі готують певні фінансові компенсатори. Це значить, що Німеччина повністю погодилася з тим, що весь газ буде йти в обхід України. В іншому випадку фінансові гарантії та компенсації Польщі були б не логічними. Скоріш за все, зараз йдуть активні переговори з Варшавою в рамках Євросоюзу. І це означає, що Україну повністю списали і Зеленський нічого не сказав з цього приводу”, – вважає Чорновіл.

Меркель наполягає на реалізації “формули Штайнмаєра”

Окрім “Північного потоку-2” обговорювались також безпекові питання, зокрема отримання Україною ПДЧ в НАТО, війна на Донбасі та мінські угоди.

Щодо вступу України в Альянс Берлін не відступив від позиції колективного Заходу, згідно з якою найближчим часом Україну не візьмуть до НАТО, адже не проведена “домашня робота” по реформах.

Тема російсько-української війни також обговорювалась під час зустрічі Зеленського і Меркель. Але й тут жодних успіхів не було досягнуто. Під час спільного брифінгу німецька канцлерка заявила про повільне виконання мінських угод. Меркель також наголосила на необхідності реалізації так званої “формули Штайнмаєра” та проведення виборів в ОРДЛО.

“Нам не вистачає прогресу в мінських угодах. Україна на лінії розмежування відкрила багато КПВВ. На жаль, так не надійшли сепаратисти в Луганській і Донецькій областях. З іншого боку, нам потрібна імплементація “формули Штайнмайєра” , – сказала канцлерка ФРН.

До речі, із самим Штайнмаєром український президент також провів протокольну зустріч. Але у Німеччині глава держави має переважно представницькі повноваження, тому Зеленський навряд міг досягнути серйозних домовленостей під час розмови зі своїм німецьким колегою.

“Є чітка заява від Меркель, про необхідність імплементації Україною “формули Штайнмаєра”. Відомо, що німецька канцлерка дуже обережна у своїх заявах і ніколи не казатиме нічого, що не було б заздалегідь узгоджено. При цьому Зеленський тихенько мовчить, а потім десь обурюється й каже, що ми чогось там не зробимо. Це свідчить про те, що Меркель насправді узгодила цю тему з Зеленським”, – говорить Тарас Чорновіл і додає, що тепер “формулу Штайнмаєра” будуть намагатись імплементувати в Україні.

“Це, звісно, викличе обурення і після закінчення каденції Зеленського новому керівництву доведеться знову починати переговори, щоб позбутися цих тягарів, які нам нав’язали. Взагалі, це повний провал. Жодної гарантії, жодного пункту по підтримці України Зеленський з Берліну не привіз”, – наголошує експерт.

“Перший крок зроблено”: Меркель наполягає на саміті з Путіним

Більш цікавою могла б виявитися зустріч з міністеркою оборони ФРН Аннегрет Крамп-Каренбауер, однак в останній момент переговори зірвались.

“Зустріч була частиною великої програми візиту в уряді ФРН. Були перестановки, і зустріч з міністром оборони не відбулася, але додаткової інформації для вас у мене немає”, – сказав представник німецького міністерства.

Неважко здогадатись, про що Зеленський хотів поговорити з очільницею Міноборони ФРН. Україна давно хоче отримати згоду німецького керівництва на постачання зброї, хоча б оборонного характеру. Однак у Берліні послідовно відмовляють Києву, посилаючись на те, що “німецької зброї у Європі не буде”. Це зумовлено очевидними історичними причинами та політикою пам’яті після Другої світової війни.

За словами посла Німеччини в Україні Анки Фельдгузен для ФРН історично Східна Європа — особлива частина світу і з огляду на історичне тло у Німеччині не одне покоління виховувалось з ідеєю “що німецьких солдатів та німецької зброї тут ніколи не буде”.

“Ця ідея ніби в ДНК німців. І є дуже мало моїх співвітчизників, котрі, як я, бачили війну тут, зараз. Я теж була так вихована”, – сказала Фельдгузен під час одного з інтерв’ю українським ЗМІ.

Посол Німеччини пояснила, чому Берлін відмовляє Україні в постачанні зброї

Як передає Deutsche Welle, коли стало зрозуміло, що переговори Зеленського з главою Міноборони ФРН не відбудуться, українська делегація змінила склад, виключивши з нього міністра оборони Андрія Тарана.

Ще одним питанням, яке обговорювали Зеленський і Меркель стосувалося участі Німеччини у саміті Кримської платформи. Однак і тут канцлерка ФРН не надала чіткої відповіді. На думку Тараса Чорновола, у Берліні скоріш за все відмовляться від поїздки у Київ.

“Наскільки я розумію, Німеччина готова відмовитись від цього візиту. Вже й у Польщі з’явилися сумніви з цього приводу. Наразі Литва є фактично єдиною країною, яка на високому рівні готова брати участь Кримській платформі”, – каже експерт.

Результати візиту Зеленського до Берліна

На думку експертів, поїздка українського президента до Німеччини мала негативні наслідки і не принесла нашій країні жодних здобутків. Не секрет, що відносини між Зеленським і Меркель від початку були не найкращими.

Під час президентських виборів у 2019 році канцлерка Німеччини відмовилась від зустрічі з тодішнім кандидатом на посаду глави Української держави Володимиром Зеленським. Згадаймо також численні заяви чинного українського президента щодо нібито слабкої підтримки з боку ФРН, що “від Меркель чекали більшого” та інші претензії з боку Зеленського.

Візит Зеленського до Німеччини: Міноборони скасувало зустріч із президентом України

“Візиту як такого за всіма параметрами не відбулося, жодних наслідків він не приніс. Адже завжди основою будь-яких міжнародних переговорів є узгодження та підписання документів. Завжди перед закордонними візитами очільників держав готувався пакет документів. З деякими країнами це взагалі дуже формалізовано: ви не можете здійснити офіційний візит до Китаю, якщо у вас не підготовлені серйозні базові угоди, які мають бути підписані у присутності двох президентів.

В інших країнах такої формалізації немає, але це вважається очевидним. Візит має чимось завершитись, адже це великі витрати з боку приймаючої сторони. Тому країна, до якої здійснюється візити, мусить знати, що ця поїздка завершиться чимось конкретним”, – зазначає Тарас Чорновіл.

Він також наголосив, що закордонні візити українського президента рідко закінчуються підписанням важливих документів.

“У Зеленського ж рівень підписання угод, домовленостей, договорів, декларацій – нульовий. Взагалі, після всіх візитів Зеленського рівень підписання угод скоротився практично до нуля”, – говорить експерт.

Численні заяви українського президента з приводу розчарування Німеччиною та Францією, спроби Меркель та Макрона відновити саміти між лідерами Євросоюзу та Путіним, а також дипломатичні провали Зеленського у відносинах з США свідчать про суттєве послаблення позиції України у діалозі з Заходом.

Зеленський висловив бажання відвідати Китай

Водночас українська влада почала активну співпрацю з Китаєм. Хвалебні заяви щодо комуністичної партії КНДР, а також розмова Зеленського з китайським лідером Сі Цзіньпіном говорять про намір українського керівництва відсунути євроінтеграцію на другий план.

На думку Тараса Чорновола, саме це й було метою провального візиту Зеленського до Берліну.

“Гадаю, це був очікуваний результат для команди Зеленського. Йому потрібно було витримати кілька днів ганьби, але у підсумку отримати необхідний результат – мати альтернативу в особі Китаю. Мовляв, нас Європа кинула й нам нема більше до кого йти”, – вважає політичний експерт.

Зеленський провів телефонну розмову з головою КНР Сі Цзіньпіном

Чорновол додає, що в результаті невдачі у Берліні та загравання з Китаєм візит Зеленського до Вашингтону може не відбутися.

“Тепер вже велике питання, чи захоче зустрічатися з ним Байден, адже такого переговорника нікому не хочеться. Якщо зустріч Зеленського з Байденом все ж відбудеться, то результати цих перемовин можуть бути ще гіршими, ніж у Берліні”, – резюмує експерт.

Нагадаємо, Німеччина передасть Україні 1,5 мільйони доз вакцин від коронавірусу.

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що очікував більшого від канцлерки Німеччини Ангели Меркель.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.