ДБР перевірить, чи зловживали судді Верховного Суду під час скасування указу про звільнення Тупицького

Про це нам повідомили у пресслужбі ДБР.

Там кажуть, що 15 липня 2021 року отримали заяву від представника громадської організації. У ній просили внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про зловживання владою суддям ВСУ під час визнання протиправним указу Зеленського про скасування призначення Тупицького суддею КС.

ДБР внесло відомості до ЄРДР з попередньою кваліфікацією зловживання владою або службовим становищем (ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу). Санкція статті передбачає позбавлення волі від трьох до шести років із позбавленням права обіймати певні посади до трьох років, зі штрафом від 8 500 до 17 000 грн. «Судово-юридична газета» пише, що того ж дня, 15 липня, старший слідчий ДБР Кирило Петрухін попросив Касаційний адмінсуд передати завірену копію справи, рішення від 14 липня, журнал судових засідань, дані з системи документообігу та фіксації засідань. Ці документи мають передати до 21 липня. Що передувало?

Верховний Суд 14 липня визнав протиправним та скасував указ президента Зеленського, яким той звільнив Олександра Тупицького з посади голови Конституційного Суду.

Наприкінці березня Зеленський скасував указ президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. У документі зазначено, що зробили це «з метою гарантування дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки».

За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін оскаржили указ Зеленського у Верховному Суді, а група народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» звернулася до КСУ з вимогою визнати такі дії президента незаконними.

Речник Зеленського Сергій Никифоров заявив, що президент неприємно здивований рішенням ВСУ та назвав це «відвертою спробою повернути Олександра Тупицького до стерна Конституційного Суду».

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що рішення будуть оскаржувати.