Зеленський підписав закон про корінні народи України

Про це повідомили в Офісі президента.

Рада підтримала документ у другому читанні 1 липня. Тепер він має запрацювати одразу після публікації в офіційному віснику, окрім частини про право корінних народів отримувати доходи від користування природними ресурсами. Вона набуде чинності після деокупації Криму. Закон визначає, що корінним народом є етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови та культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власної держави за межами України.

Документ передбачає, що корінні народи мають бути захищені від позбавлення ознак етнічної приналежності. Їх не можна позбавляти культурних цінностей, виселяти або примусово переміщувати з місць компактного проживання, примусово асимільовувати, а також розпалювати проти них расову, етнічну чи релігійну ненависть.

Представникам корінних народів необхідно гарантувати культурні, освітні, мовні та інформаційні права. Окрім цього, новий закон визначає статус представницьких органів корінних народів, їхнього ресурсного забезпечення, а також питання міжнародного представництва корінних народів.

Путіну не подобаєтьсяЩе на стадії ухвалення Радою закон викликав критику президента РФ Володимира Путіна. На початку червня той сказав, що росіян нібито несправедливо не внесли до переліку корінних народів. Глава Кремля також додав, що вважає закон «потужним ударом по російському народу загалом», а також вбачає в ньому дискримінацію та поділ на «першосортні та другосортні категорії людей».

На ці закиди відповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він наголосив, що корінними народами є етнічні спільноти, які не мають власної держави. Натомість росіяни є нацменшиною, права яких в Україні теж захищені Конституцією.

«Тому заяви про якісь утиски внаслідок ухвалення запропонованого закону про корінні народи не відповідають дійсності. В Україні також ніколи не обмежувалися права російської національної меншини», — сказав Кулеба.

Посадовець також звернув увагу на утиски національних меншин і корінних народів у самій Росії. Він зазначив, що в РФ дискримінують українців, а в окупованому Росією Криму — кримських татар.