Суд зобов’язав ДБР відкрити провадження про «Держзраду» щодо Зеленського і його оточення

Суд задовольнив скаргу активістів "Руху опору капітуляції" і зобов'язав ДБР відкрити кримінальне провадження за статтею 111 (держзрада) через зрив затримання "вагнерівців".

Пів року тому президента Зеленського та голову його офісу Єрмака звинуватили у зриві затримання "вагнерівців" - ймовірної операції, яку охрестили "найкращою в історії українських спецслужб".

Легенда операції така: українські спецслужби під прикриттям "приватної військової компанії" (ПВК) наймають бойовиків, які їх цікавлять, та роблять так, щоб вони опинилися в Україні, де їх і затримують. Росія послідовно заперечує причетність своїх військових до збиття літака.

За словами Олександра Турчинова, на першому етапі нібито найняли 33 бійців, з яких інтерес для українських спецслужб становили 28. На них відкрили кримінальну справу, у якій прокуратура та СБУ проводили оперативні дії.

"У пресі фігурантів відкритої справи називають "вагнерівцями", але багато з них не мали стосунку до ПВК "Вагнера". Дехто дійсно воював за контрактом з "Вагнером", але більшість - звичайні найманці, яким все одно, кого вбивати, на кого працювати, аби платили гроші", - каже Олександр Турчинов. Паралельно на всіх збирали дані, а розмови з деким записували.

"По дорозі літак мали посадити в Україні, де злочинців відділили б від звичайних пасажирів. Все було детально пропрацьовано", - каже Олександр Турчинов. Після приземлення "вагнерівців" розвели б по різних кімнатах - "відфільтрували", а потім затримали, йдеться у цій версії.

Критичною для зриву всієї операції називають нараду в Офісі президента, яка нібито відбулась після початку фінальної стадії. Операцію призупинили.

А 29 липня стається перший факт з усієї цієї історії, про який можна говорити більш-менш упевнено - в Білорусі затримують 33 особи, яких називають "представниками приватної військової компанії". Після натяків Лукашенка про можливість їхньої екстрадиції в Україну, 14 серпня Білорусь передала їх Росії. Попри протести та звернення офіційного Києва.

З серпня опозиція вимагає створити у парламенті тимчасову слідчу комісію (ТСК), яка могла б у закритому режимі поспілкуватися з усіма причетними до історії та видати суспільству бодай якусь офіційну оцінку, як це було з ТСК щодо Іловайська.

6 липня активісти "Руху опору капітуляції" подали до Державного бюро розслідувань (ДБР) заяву про вчинення злочину у зв'язку зі "зливом спецоперації щодо "вагнерівців".

Сьогодні суд задовольнив скаргу щодо бездіяльності ДБР у справі вагнергейту. Тепер має розпочатися розслідування за фактом державної зради - зриву операції із затримання "вагнерівців" через витік інформації від чиновників.