Річниця домовленостей про «перемир'я»: в ОБСЄ заявляють про погіршення ситуації

Рік тому учасники ТКГ (Тристоронньої контактної групи) домовилися про заходи щодо посилення режиму припинення вогню. У ТКГ входять представники від України, Росії та ОБСЄ.

Увечері, 22 липня 2020 року, на сайті президента України Володимира Зеленського з'явилося повідомлення про «прорив у Мінському процесі» і інформація про те, що досягнуто згоди про «повне і всеосяжне припинення вогню». Режим припинення вогню почався 27 липня минулого року.

«Сьогодні, 22 липня 2020 року, відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи (Україна, Росія, ОБСЄ) у форматі відеоконференції. Згідно з ухваленим рішенням, з 00:01 27 липня 2020 року має дотримуватися режим повного та всеосяжного припинення вогню. Прорив у роботі ТКГ в цьому напрямку є результатом ефективної роботи української делегації за підтримки наших міжнародних партнерів у Берліні й Парижі, а також роботи політичних радників і глав МЗС країн – учасниць Нормандського формату. …сторони за посередництва ОБСЄ домовилися про застосування заходів з посилення режиму припинення вогню до повного врегулювання міжнародного збройного конфлікту на території українського Донбасу».

Минув рік…

21 липня 2021 року - Спеціальний представник Чинного голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі (ТКГ) посол Хайді Грау після чергових зустрічей ТКГ зробила наступну заяву:

«Рік тому учасники ТКГ домовилися про заходи щодо посилення режиму припинення вогню. Хочу нагадати, що протягом декількох місяців в результаті цієї домовленості спостерігалася значна стабілізація режиму тиші уздовж лінії зіткнення. Це є доказом того, що всеосяжне припинення вогню може бути досягнуте за умови, що сторони проявлять необхідну політичну волю».

Але далі посол Хайді Грау констатує факт, що ніякого «перемир'я» вже давно немає. Використовується формулювання «кілька місяців».

«Доводиться констатувати, що ситуація з безпекою в останні місяці продовжує погіршуватися: зона навколо ділянки розведення сил і засобів поблизу Золотого перетворюється в гарячу точку. Крім того, СММ продовжує фіксувати збільшення використання важких озброєнь».

Уже взимку стало зрозуміло, що ніякого перемир'я не існує, попри укладені домовленості. У лютому 2021 Леонід Кравчук - глава української делегації в інтерв'ю виданню Гордон заявив, що перемир'я немає і прямо звинуватив РФ у зриві домовленостей:

«Перемир’я вже просто немає. Ми не можемо вдавати, що воно є. Треба говорити правду, біле називати білим, а чорне – чорним. Росіяни починають діяти зухвало, відкрито, не ховаючи своїх намірів. Тому ми маємо бути готовими до будь-яких непередбачуваних дій з боку агресора».

На цей час режим «перемир'я» формально існує. 27 липня буде рік, як запущений «режим повного і всеосяжного припинення вогню». Але в реальності, його просто немає. Це підтверджується щоденними зведеннями з лінії фронту.