США може передати "Залізний купол" Україні: як він працює

У Палаті Представників Конгресу США подали законопроект, в якому вимагають більше грошей на оборону для України. Серед поставок може бути і система протиракетної оборони "Залізний купол".

Про це повідомило Politico.

У версію законопроекту про оборонну політику 2022 фінансового року Комітету Палати представників у справах збройних сил включена поправка, яка вимагає від Пентагону подання до Конгресу звіту з викладенням варіантів потенційного продажу або передачі "існуючих систем" Україні. Ті, ймовірно, не будуть розгорнуті найближчим часом, повідомляє видання. При цьому наголошується, що Росія може сприйняти таку військову допомогу Україні як провокацію.

"Росія давно скаржилася на американську систему протиракетної оборони в Румунії, стверджуючи, що вона може бути використана в наступальних цілях, але США і НАТО це звинувачення відкинули", - йдеться в статті.

Також версія законопроекту не визначає будь-яку конкретну систему озброєнь, яку слід передати Україні. Але один співробітник Конгресу сказав, що формулювання про передачу існуючих систем говорить багато про що, і дві армійські батареї Iron Dome є головними кандидатами, так як в армії мало подібних систем, які могли б нейтралізувати загрозу, з якою стикається Україна з боку Росії.

Поправка про протиповітряну оборону України була внесена конгресменом Скоттом Франкліном і підтримана двома партіями.

У законопроекті Палати представників вже міститься заклик до військової допомоги Україні в розмірі 275 млн доларів навіть до того як буде нова передача системи протиракетної оборони, але передача не призведе до значного збільшення загальної суми, оскільки Iron Dome вже оплачений.

Принцип роботи ізраїльської системи ППО

Система протиповітряної оборони "Залізний купол" складається з радара і контрольного центру. Вони розпізнають наближаються ракети і можуть за кілька секунд прорахувати їх траєкторію і можливу мету. Висока швидкість роботи системи дуже важлива: адже в залежності від віддаленості міст на прикладі Ізраїлю і Сектора Газа час, який потрібен ракетам, щоб досягти мети, становить від 15 до 90 секунд.

Третім елементом системи ППО "Залізний купол" є установки для ураження ракет противника. У кожному блоці системи - від трьох до чотирьох таких установок, здатних випустити до 20 ракет. Ракета, покликана збити ворожу, запускається тільки тоді, коли система прораховує, що остання спрямована на житловий район. Ракета-перехоплювач не потрапляє безпосередньо в атакуючу ракету, але вибухає поруч з нею і таким чином її знищує. Особливу небезпеку становлять при цьому падаючі з неба уламки обох ракет.

Наскільки ефективно працює "Залізний купол"

Виробник вказує, що ефективність роботи системи ППО "Залізний купол" досягає 90%. Як розповів глава організації протиракетної оборони Ізраїлю (Israeli Missile Defence Organisation, IMDO) Моше Патель в інтерв'ю інформагентству AFP, за минулі десять років, до січня 2021 року, "Залізний купол" зумів здійснити перехоплення приблизно 2 400 ракет. Зі свого боку, оборонне підприємство Rafael Defence Systems називає цифру в 2 500 ракет.

Військова допомога Україні

Посол України Оксана Маркарова заявила, що США підтвердили допомогу Україні у протистоянні агресії РФ. І ця допомога, за її словами, буде розширюватися.

Білий дім тимчасово зупинив військовий пакет допомоги Україні у розмірі 100 млн доларів. Цей план допомоги був розроблений у відповідь на агресивний рух російських військ вздовж кордону України Цієї весни.

США обіцяють виділити до 60 млн доларів військової допомоги Україні напередодні зустрічі Джо Байдена та Володимира Зеленського.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram і Viber Новини.LIVE.