Голова НАЗК звинуватив Раду суддів у привласненні повноважень парламенту

Про це інформує пресслужба НАЗК.

Як зазначається, Верховна Рада у Законі України «Про запобігання корупції» визначила, що винятково НАЗК має повноваження надавати роз’яснення щодо конфлікту інтересів (п. 15 ч. 1 ст. 11).

“Однак РСУ вирішила знехтувати цією нормою та визначити у своєму Порядку (повна назва – Порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів у діяльності суддів та представників судової системи та його врегулювання), що Рада суддів може надавати такі роз’яснення суддям. Водночас Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не надає Раді таких повноважень”, — йдеться в повідомленні пресслужби.

“РСУ своїм рішенням привласнила повноваження законодавчої влади, не надані їй Конституцією та законами України”.

Повідомляється, що роз’яснення РСУ можуть ввести суддів в оману та призвести до вчинення ними правопорушень. Звернення за роз’ясненням до РСУ, яка не наділена повноваженнями на їх надання, може призводити до того, що судді помилково розумітимуть вимоги законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Як наслідок, щодо них можуть складатися протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 172-7 КУпАП.

“Судді, які отримали роз’яснення від РСУ будуть вважати, що дотримуються всіх вимог закону. Натомість вони можуть діяти, маючи реальний конфлікт інтересів, що є підставою для визнання особи недоброчесною”, — додають у НАЗК.

«Це вже другий випадок, після рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року, коли окремі організації судової влади перебирають на себе повноваження Верховної Ради. Дублювання функцій щодо конфлікту інтересів суперечить закону та Конституції. Порядок, який затвердила Рада суддів, призводить до хибного трактування суддями норм антикорупційного законодавства та порушення його вимог, що підриває авторитет судової влади, доброчесність якої є запорукою верховенства права», – зазначив Голова НАЗК.