ТСК з фальшування закону про олігархів: На що сподіваються в Тимошенко

depo.ua

Depo.ua писав, що закон про олігархів, який ухвалили з порушенням процедури, застряг в парламенті не лише через те, що його підписання заблоковане 12 постановами про скасування, а й тому, що не до кінця зрозуміло, хто, Дмитро Разумков чи Руслан Стефанчук, мають ставити свій підпис під текстом закону. За каденції "слуг" усяке бувало, але такої комедії відразу й не пригадаєш. І це ж не якийсь прохідний закон.

Читайте також Разумков чи Стефанчук: Хто має підписати закон про олігархів і чому це важливо

До антиолігархічного дітища Зеленського, яке ніяк не може потрапити на візування спікеру (спікерам), підкралася ще одна неприємність. Опозиційні фракції хочуть створити ТСК для розслідування можливої фальсифікації тексту закону. Про такі наміри заявив соратник Юлії Тимошенко Валентин Наливайченко. Він пояснив: фальсифікація полягає в тому, що монокоаліція планує подати на підпис інший проект закону, ніж був проголосований в залі парламенту. Депутат закликав колег із комітету нацбезпеки зупинитися і не йти на порушення закону (наскільки відомо, з цього комітету остаточний текст вже вийшов і в ньому формування реєстру олігархів покладене на РНБО, а не на НАЗК, як пропонував екс-спікер Разумков). Крім того, опозиція планує звернутися до Офісу генпрокурора з вимогою притягнути до відповідальності тих, хто "посягає на законну роботу парламенту".

Якщо коротко, то голова Верховної Ради має право підписувати тільки той варіант закону, який був проголосований. З часу ухвалення антиолігархічного закону пройшов вже 21 день, а який саме варіант документу буде підписаний, досі достеменно невідомо. І ця ситуація, м’яко кажучи, насторожує.

Для того, щоби була створена депутатська слідча комісія, про яку каже Наливайченко необхідні 150 голосів. Закон про олігархів підтримали 279 депутатів, проти було 54, утрималися 27, не голосували 19. Сумарно тих, хто не натиснув зелену кнопку, сотня. Тобто, необхідної кількості голосів у Раді немає. Схожа ситуація була в травні, коли ВР провалила ініціативу опозиції щодо створення слідчої комісії по "вагнерівцях". Підтримали таку ідею лише 97 нардепів. Тому нині в парламенті працює ТСК з розслідування всіх зрад на чолі зі "слугою" Мар’яною Безуглою. До її роботи в опозиції, яка відмовилася надати своїх представників до складу комісії, дуже багато запитань.

То ж навіщо Наливайченко заговорив про слідчу комісію щодо можливої фальсифікації тексту закону про олігархів?

"Батьківщина", нагадаємо, переважно утрималася під час голосування за законопроект 5599 (це номер так званого закону про олігархів).

Версія №1: його вустами опозиція хоче налякати "слуг", адже підписання не того варіанту закону, який проголосували, тягне за собою кримінальну відповідальність. Та Стефанчук і нардепи-юристи з президентської фракції наполягають на відсутності порушень, то ж не схоже, що вони бояться. Втім, якщо новий спікер ще не поставив підпис під законом, значить щось таки його зупиняє.

Версія № 2: у "Батьківщині" хочуть застовпити за собою тему, поки її не перехопив хтось інший. Соратники Тимошенко полюбляють виголошувати ініціативи зі створення ТСК. 5 жовтня Юлія Володимирівна вимагала розслідувати корупцію в "Нафтогазі". Але проекту постанови щодо цього в Раді досі нема. Нині "Батьківщина" переключилася на свою улюблену тематику – вона проти тарифного меморандуму і за дешевий український газ. А наступного тижня, коли депутати повернуться до сесійної зали, актуалізується й тема ТСК по антиолігархічному закону.

Версія № 3: ініціатива, озвучена Наливайченком, якщо її підтримають інші опозиційні фракції, є сигналом європейським юристам із Венеційської комісії і єврочиновникам, що з українським антиолігархічним законом щось не так. А на Заході дуже чутливі до процедур. Навіть у вчорашній заяві за результатами саміту сказано про юридично обґрунтоване прийняття та впровадження відповідного законодавства. Ключове словосполучення тут "юридично обґрунтоване".

детально розповідав, через що сталася колізія з цим законом і хто в цьому винен. Визнавати свої помилки люди, відповідальні за ухвалення дуже важливого документу для Зеленського, вочевидь не хочуть. Заганяючи себе, колег і президента в правовий тупик. Залишаючи, зрештою, два варіанти: перший – дати закону хід і наразитися не лише на подання до Конституційного суду, а й на розбірки в інших судах, аж до ЄСПЛ. Другий – підписати, але для подальшого ветування президентом з повторним розглядом у парламенті. Тим більше, що зовсім недавно таке вже було: Зеленський наклав вето на закон, покликаний дати старт новій процедурі формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Підстава та, що і зараз – у другому читанні депутати підтримали дві суперечливі поправки. Що заважає зробити сьогодні так само, незрозуміло.