ПВК «Вагнера»: Бурба звільнився зі служби, аби дати свідчення ТСК

UA.NEWS

Екс-начальник Головного управління розвідки, генерал Василь Бурба, звільнився з військової служби, аби дати свідчення Тимчасовій слідчій комісії (ТСК) у справі про зрив спецоперації із захоплення найманців російської приватної військової кампанії (ПВК) «Вагнера».

Про це повідомив у Facebook журналіст Юрій Бутусов.

За його словами, Бурба подав рапорт на звільнення ще 14 вересня. Бутусов стверджує, що тоді Бурбу викликали на зустріч із міністром оборони Андрієм Тараном.

За даними джерел журналіста, Таран наказав Бурбі, як військовослужбовцю, не давати свідчення ТСК і не розкривати деталі наради у кабінеті президента Володимира Зеленського, яка нібито відбулася перед зривом спецоперації.

«Також Таран вимагав приховати причетність Зеленського й Єрмака (глави Офісу президента, - ред.) до скасування спецоперації», – пише Бутусов.

Журналіст стверджує, що Бурба у присутності Тарана написав рапорт про звільнення, після чого неодноразово давав свідчення у ТСК. За словами Бутусова, екс-начальник ГУР був звільнений із військової служби сьогодні наказом міністра оборони.

Бутусов також говорить, що протоколи з показань Бурби в ТСК, досі не оформлені.

Приватна військова компанія «Вагнера», (ПВК «Вагнера») - російська військова структура, до якої входять приватні найманці. Вона не значиться у силових відомствах, її учасники відсутні у списках особистого складу російської армії. Водночас, компанією керує Головне управління Генерального штабу ЗС РФ.

ПВК «Вагнера» була створена у 2013 році. Її найманці брали участь у бойових діях в низці конфліктів, зокрема на Донбасі на боці Росії, в Сирії на боці союзника РФ режиму Асада, а також у Судані. На Донбасі підрозділи структури забезпечували прикриття регулярних підрозділів російської армії в боях за Дебальцеве і Луганський аеропорт, а також виконували доручення, зокрема ліквідацію ватажків бойовиків, діяльність яких не задовольняла російське керівництво.

29 липня 2020 року поблизу Мінська білоруські спецслужби затримали 33 бойовика ПВК «Вагнера».

Українські спецслужби кілька років готували спецоперацію із затримання групи російських найманців. Очікувалося, що з Мінська бойовики вилетять до Туреччини. Під час прольоту над Україною, літак під виглядом погіршення самопочуття одного з пасажирів, мав приземлитися у Києві, де планувалося затримати бойовиків, а згодом засудити їх за участь у війні Росії проти України на Донбасі. Однак через витік інформації операція зірвалася. Згодом Білорусь повернула Росії затриманих у Мінську бойовиків.

Для розслідування зриву операції по «вагнерівцях», у Верховній Раді була створена Тимчасова слідча комісія (ТСК). Однак голова Комісії Мар’яна Безугла вважає, що дії українських спецслужб були ризикованими й авантюрними. Крім того, за її словами, «була недостатня конфіденційність і недоліки в плануванні».

Крім того, Безугла кілька разів умисно зривала дачу показань Василя Бурби щодо зриву операції із затримання членів ПВК «Вагнера» і без причин відтерміновувала засідання Комісії.