Stinger проти російських літаків і танків: Що за зенітно-ракетні комплекси США планують передати Україні

depo.ua

Depo.ua зібрав базові факти про потужні ПРЗК, які можуть надійти на озброєння ЗСУ.

Що собою являє

Це комплекс "земля-повітря" розробила американська компанія General Dynamics, США прийняла його на озброєння у 1981 році. Наразі ж виробляє їх фірма Raytheon у США (та сама, що комплекси Javelin) та німецьке підприємство EADS.

Фото: uk.wikipedia.org

Stinger має інфрачервону головку самонаведення і призначений для ураження літаків, вертольотів та безпілотнників противника, що низько летять. Цілити техніку комплекс здатен як на зустрічних, так і на наздоганяльних курсах. Ефективний проти маневруючих повітряних мішеней в умовах інтенсивних поміх.

Зона враження Stinger – до 4500 метрів. Орієнтовна вартість ракети – $70 тис. Запуск відбувається за принципом "вистрілив і забув". – себто, оператор не повинен контролювати рух ракети, що наближається до цілі. Оптимально управлятися з комплексом має дві людини, але вести вогонь може і один боєць.

ПЗРК складається з зенітної керованої ракети в транспортно-пусковому контейнері, пускового механізму, приладу для пошуку та супроводження цілі, блоку живлення та системи виявлення "свій-чужий".

Тож по-перше, система може вражати ворожі безпілотники, по-друге ж, за інформацією керівника ГУР України Кирила Буданова, атака Росії може включати авіаудари.

Stinger може вражати і наземні цілі, але з такою метою використовується рідко. Але весною 2021 року Raytheon вперше провела випробування із запуску ракет Stinger з установки Javelin. Під час експерименту ракета вразила безпілотний літальний апарат. У такій комбінації система ефективна проти повітряних та наземних цілей, а бійцям необов'язково таскати з собою кілька пускових систем.

Де використовується

Вперше масштабно Stinger застосували під час Фолклендської війни 1982 року: за допомогою ПЗРК Британія збивала аргентинську повітряну техніку. З 1986 року комплекси почали застосовувати проти радянських військ в Афганістані. Лише за перший рік ними вдалося збити 23 радянських літаки. Через ці комплекси радянські війська більше не могли ефективно використовувати свою авіацію. Пізніше, під час військової кампанії США 2001 року, афганці використовували їх проти самих американців. Наразі ж комплекси перебувають на озброєнні близько 30 країн.