Чому Україні потрібно стежити за подіями в Казахстані?

Громадське радіо

Гість — заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Сергій Данилов: Казахстан — надзвичайно багато країна. Казахстанцям про це постійно говорили, що «ми 9-ті за площею у світі і маємо 40% покладів уранової руди в світі, ми будемо багаті». І от різниця між уявленнями і реальністю внесли цей дисонанс, плюс повна відсутність комунікації між громадянами і державою.

Про війська Росії в Казахстані

Я скептично ставлюсь до конспірологічних версій (мається на увазі думка про те, що ситуація спланована Росією — прим. ред.). З того, що я бачу (я можу помилятись) це було несподіванкою і для Кремля, і для Назарбаєва, і Токаєва, для всіх країн регіону і сил безпеки. Це внутрішні причини, не організований, без політичного лідерства (на жаль) виступ, який множиться на появу зон бідності біля великих міст. Казахстан — молода країна, медіанний вік — 29 років. В Україні — більше 40. Там багато молоді, яка приїхала з інших регіонів до великих міст в пошуках кращого життя і роботи. Вони живуть в поганих умовах, у цьому середовищі створюють групи взаємодопомоги, вони достатньо криміналізовані і швидко спалахують.

Я дотримуюсь думки, що це таки інтервенція, стабілізація режиму на фоні масових протестів. Оскільки, якщо ми подивимося перелік об’єктів, які РФ взяла під контроль у столиці Астані (колишньому, я вже сподіваюсь, Нурсултані), то там Президентський палац і Національний банк. Якщо це не інтервенція з елементами окупації, то тоді що це? При такому переліку об’єктів, які буцім-то «миротворці» охороняють?

Чому українцям важливо стежити за Казахстаном?

Казахстан останні роки демонстрував спроби вийти з тотального російського контролю, і почати політику багатовекторності. У РФ був спочатку шок, що стабільна Білорусь раптом вийшла на політичний протест, у Казахстані він соціальний, але супроводжувався співом національного гімну і набував ознак національного. Ця трансформації колишніх уламків Радянської імперії, громадяни яких поступово вибирають цей шлях…

Повністю програму слухайте в аудіофайлі