"Секретна" військова допомога Байдена Україні та вражаюча Стугна - американські ЗМІ

BBC news Україна

Західна преса аналізує можливості військової допомоги Україні на тлі загострення кризи на російському кордоні.

Politico повідомляє, що США затвердило пакет екстреної допомоги для України на 200 мільйонів доларів.

А журналіст Forbes був вражений можливостями українського ПТРК "Стугна-П".

The Times закликає Захід не погоджуватися на пропозицію про військовий нейтралітет України, а надавати їй допомогу в рамках формату так званого "НАТО-лайт".

Не "Джавелінами" єдиними

"Стугна вражає." Так відгукується Forbes про український протитанковий ракетний комплекс.

Зазвичай у пресі більше уваги приділяється американським ПТРК "Джавелін", адже вони є не тільки високоефективними, але і символом американської підтримки України, пише видання.

Однак "Джавелінів" в України обмежена кількість - 47 американських та невизначене число, яке пообіцяла Естонія.

"Переважна більшість протитанкового арсеналу України виробляється вдома. І місцева "Стугна-П" доводить, що є майже такою ж небезпечною, які і "Джавеліни" світового класу. Ще й дешевша", - пише видання.

Укроборонпром почав постачати армії "Стугну-П" у 2018 році. Лише того року компанія передала військовим 2,500 протитанкових керованих ракет. Невідомо, скільки було поставлено ракетних комплексів, однак, купуючи "Джавеліни", Україна платила за один ПТРК на кожні десять ракет.

Відео запусків із "Стугни-П" дають зрозуміти, наскільки добре вони працюють, пише автор.

На нещодавньому відео запуску видно, як ракета влучає в автотехніку проросійських бойовиків.

"Вражає відстань між пусковою командою та ціллю - 3,5 милі, за словами армії", - пише видання.

"Це достатньо далеко для протитанкової керованої ракети середньої ваги на кшталт "Джавелін" чи "Стугна-П"."

На іншому відео, начебто з 2015 або 2016 року, українці запускають ракету, яка летить вгору і потім спускається, щоб атакувати автотехніку ворога зверху. Ця ракета не вражає мішень, однак друга, запущена після цього, підриває один із тракторів бойовиків.

"У будь-якому випадку "Стугна-П" працює. Її дальність трохи більша за дальність "Джавелінів", і вона може вражати згори, так само як і американські ракети. Наскільки ефективна українська ракета в такому методі атаки, важко сказати", - пише газета.

Українські протитанкові ракети можуть ускладнити потенційний напад Росії, хоча остання виграє за чисельністю і технологіями, додає видання.

"Секретна" допомога США

Наприкінці грудня минулого року адміністрація Байдена секретно затвердила 200 мільйонів доларів військової допомоги Україні, пише Politico.

Цей пакет допомоги містить види оборонного обладнання, які США надавало Україні в минулому, в тому числі стрілецьку зброю та боєприпаси, радіо, медичне обладнання, запасні частини та інше.

Пакет було затверджено завдяки спеціальним повноваженням президента надавати екстрену допомогу країні, що в небезпеці, не отримуючи для цього дозволу Конгресу. Команда президента потім має пояснити законотворцям, що "непередбачена небезпека потребувала негайної військової допомоги".

Озброєння ще не дісталося України, адже його тільки нещодавно затвердили, пише видання, посилаючись на працівників Конгресу.

Радник президента України Володимира Зеленського та ще одне джерело, ознайомлене з новим пакетом, кажуть, що США надсилає Україні системи радіолокації та морське обладнання.

Видання зазначає, що Україну проінформували про цю допомогу на високому рівні.

"Виходячи з того, що американська розвідка постійно попереджає про те, що Росія може здійснити повномасштабне вторгнення, використовуючи для цього всю свою військову могутність, ця допомога дозволила б Україні завдати додаткової шкоди Росії, однак сильно не змінила би кінцевий результат", - цитує газета радника українського президента.

"Фінляндизація" України

Британська Times виступає проти військового нейтралітету України як способу вирішення кризи у відносинах із Росією.

Деякі аналітики зараз просувають ідею так званої "фінляндизації" України.

Зокрема, академік і колишній журналіст Times Анатоль Лівен вважає таку пропозицію "золотим мостом" між Росією і Заходом, адже останній і так не має наміру боротися за Україну.

Однак нейтралітет не врятує країну від сильної ревізіоністської держави, пише газета.

Нейтралітет не врятував Бельгію, Данію, Нідерланди, Фінляндію чи Норвегію від Вермахту, нагадує видання.

Та і сама Фінляндія зараз має сумніви щодо нейтралітету.

Варто створити нову платформу - "НАТО-лайт" - щоб захистити друзів, не надаючи їм нереалістичних обіцянок про колективну безпеку, пише газета.

"НАТО знає, що ймовірною прелюдією до війни є кібератаки, тож Альянс може зміцнити стійкість до них України. Він може модернізувати і тренувати солдатів. І він може посилити слабкі, забюрократизовані інститути країни, щоб вона менше виглядала як легка здобич в очах Путіна. Зробімо це", - закликає видання.

Огляд підготувала Маргарита Малюкова, Служба Моніторингу ВВС

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!