Ленд-ліз для України: що передбачає та яке історичне значення має

Realist

Закон про ленд-ліз для оборони демократії Україною від 2022 року безумовно має важливе значення як для ходу війни росії проти України, так і для двосторонніх відносин України та США. Попри наявність історичних аналогій все ж таки є багато спекуляцій та непорозумінь щодо його змісту та потенційних наслідків. Тож варто розібратись та поставити всі крапки над "і".

Читайте також: Ленд-ліз для України: США вбивають одразу декількох зайців та отримують багато чого

9 травня Байден підписав ухвалений Конгресом закон S 3522 Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Законопроект було подано ще 19 січня 2022 року сенатором Техасу Джоном Корниним. Прикметно, що він є представником Республіканської партії, а не демократом. Одностайно він був підтриманий Сенатом США 6 квітня 2022 року, а у Палаті представників за його підтримку віддали свої голоси 417 конгресменів, проти було лише 10 голосів.

Сам закон є доволі коротким та містить чотири основні положення, суть яких зводиться до надання Президенту США додаткових можливостей укладати міжурядові договори про передачу в оренду або в борг з відстроченою оплатою за використання озброєнь, які виробляє ВПК США. Зокрема прописано виключення для постачання озброєнь в Україну, які регулюються іншими законами, наприклад зняття граничного строку передачі озброєнь на 5 років та положень, які передбачають, що не варто постачати безплатно те, що США могли б продати країні-реципієнту. Крім того, Президент США не повинен щоразу узгоджувати допомогу з Конгресом, що значно зекономить час. Тобто в самому Законі немає ні умов постачання, ні номенклатури озброєнь, все це буде регулюватись відповідними міжурядовими договорами. Також цей Акт має часові рамки, які обмежуються 2022 та 2023 фінансовими роками.

Читайте також: Ленд-ліз та нафто-газове ембарго: що допоможе Україні перемогти рашистів

Про які ж види озброєння йде мова? Фактично ми маємо змогу отримати високотехнологічну зброю нових зразків, якою нас будуть навчати користуватись. Це можуть бути й танки та інша бронетехніка, і артилерія, і системи ППО, протикорабельні ракети та навіть бойові літаки. Все це потребуватиме додаткових узгоджень в рамках відповідних міжурядових договорів. Крім того, може здійснюватись постачання й інших товарів (інструменти, матеріали, устаткування, транспорт тощо), які можуть допомогти Україні у боротьбі з рф. Тож важливим завданням для президента Зеленського та наших дипломатів буде відстоювання позиції щодо постачання саме того озброєння та устаткування якого ми безпосередньо потребуємо. Як то кажуть розслаблятись ще зарано.

Читайтк також: Тектонічні зміни в ЄС: чого очікувати від шостого пакету санкцій проти РФ

Менше з тим, цей закон має багатовимірне значення. Передусім у символічності назви та дати підписання. Процедура ленд-лізу вперше була застосована у 1941 році для підтримки союзників у боротьбі з фашизмом. Тоді США поставили товарів на суму в 50 мільярдів доларів, що в перерахунку на нинішні ціни складає майже 700 мільярдів. Тобто США демонструють, що вважають росію та російський неонацизм (рашизм) такою ж загрозою як і нацистську Німеччину. Ну а підписання закону 9-го травня можна вважати ляпасом диктатору путіну, який саме в цей час займався «побєдобєсієм». Також це вагомий сигнал підтримки України, віри в нашу державу та серйозності намірів США підтримувати своїх союзників у боротьбі за свободу. У військовому плані ми отримуємо колосальну можливість дуже швидко перейти на стандарти НАТО й отримати саме ту зброю, якої найбільше потребуємо. У воєнному зрізі ленд-ліз відкриває нам можливість значно ефективніше захищатись від артилерії та ракет ворога, контратакувати укріплені райони, знищувати артилерію окупантів. У той час як рф буде мати значні складнощі в поповненні боєприпасів та техніки через санкції, ми ставатимемо міцнішими та краще озброєними. Ну й у фінансовому плані ми отримаємо дуже комфортні умови оплати за надані товари, а за знищену техніку взагалі можливо не будемо платити. Фактично ми уникаємо ризиків для нашої фінансової системи, що особливо цінно в умовах економічної кризи. Тож розповіді й лякалки про страшні борги для України не відповідають дійсності та є наративами роспропаганди.

Тож закон про ленд-ліз для України є однозначно кроком вперед та здобутком президента й дипломатів, які активно лобіювали ухвалення цього рішення. Проте реальна ефективність ленд-лізу залежатиме від конкретних міжурядових договорів, які міститимуть конкретику у постачанні зброї й інших товарів, а також умови такого постачання.

Читайте також: Результат цієї війни вже вирішений: залишилося підготувати атаку і послати ворога в нокаут