Макрон та Шольц "зливають" Україну? Розбираємось, чи отримає Україна статус кандидата до складу ЄС

Новини.LIVE

Німеччина та Франція - найсильніші європейські гравці та найголовніші лобісти росії у Європі. Навіть коли та цинічно напала на Україну, про що лідери обох країн були проінформовані, жоден із них не став на бік офіційного Києва.

А на днях французький лідер Еммануель Макрон запропонував створити “європейську політичну спільноту”, щоб країни, які не є формальними членами ЄС, а це і Україна, могли долучитися до нового простору в Європі. Німецький канцлер Олаф Шольц підтримав ідею, назвавши її “цікавою пропозицією”.

То чи отримає Україна статус кандидата до складу ЄС і чи може Макрон та Шольц “злити” рішення - читайте у Новини.LIVE

"Нема сенсу допомагати, вам залишилося 72 години"

Почнемо з того, що Франція та Німеччина досить мляво підтримували Україну на початку вторгнення Росії у лютому цього року. Ніхто з них не вірив, що ми вистоїмо - пояснив Новини.LIVE колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко. Ба більше в перші дні війни українському послу в Німеччині Андрію Мельнику сказали: “Нам нема сенсу допомагати, бо вам залишилося 72 години”.

Ні тоді, ні перед війною не було й мови, про постачання німцями хоч якоїсь зброї України. А ще раніше у грудні 2021 року саме Німеччина блокувала постачання будь-чого військового, хоча західна розвідка на той час вже знала - путін планує повномасштабне вторгнення до України.

За місяць до початку війни у січні німці ледь спромоглися відправити до України 5 тисяч захисних касок. Українські політики навіть не приховують, що від такого рішення у них відняло мову.

"Це якийсь абсолютний жарт. Що ще Німеччина хоче надіслати нам у підтримку? Подушки?", - обурився тоді навіть очільник Києва Віталій Кличко.

А постійні дзвінки Макрона Путіну - вісім лише в перший місяць війни - де він намагався його утихомирити, стали справжніми мемами в інтернеті.

“Досить телефонувати Путіну. Краще подзвоніть у Київ і спитайте, яка зброя їм потрібна”, - не витримав британський премʼєр Борис Джонсон.

Крига скресла, але це не точно

Дипломати та експерти, з якими Новини.LIVE поговорили про позиції Франції та Німеччини щодо України, переконують, що крига у стосунках поміж нами скресла. Але не до кінця.

Бо ще досі обоє лідерів європейських країн все ще пропонують офіційному Києву такі умови співпраці, що нагадують “зливи інтересів України”. Як от створення нової європейської політичної спільноти - такий собі прототип Європейського Союзу.

Дану ідею Макрона відразу ж розкритикували у Києві, щойно він про неї заявив. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба прямо сказав: “якщо ми не отримаємо статусу кандидата, це означає лише одне: Європа намагається нас обдурити. І ми не збираємося це проковтнути”.

“У французів були певні позитивні моменти, але останні заяви президента Макрона про новий союз Європи у Європі говорить про те, що в його голові ще не склалася остаточна позиція щодо України. Він продовжує бачити Україну другим сортом, тому українському політичному керівництву та диломатії ще потрібно добре попрацювати, аби нарешті вивітрити цю дурницю із його голови”, - пояснив Огризко.

“А от в Німеччині ситуація стала кращою, бо вони зрозуміли, що в тому числі і через їхню неадекватну політику щодо рф тепер страждають всі, в тому числі і німці. Особливо в плані енергетичної залежності. А от пан Макрон цього ще не зрозумів, бо він трохи менше залежить від росії”, - доповнив він.

Росіяни просто дурили європейців

Нема нічого дивного, що Франція та Німеччина такі - пояснює Новини.LIVE відомий експерт-міжнародник Тарас Жовтенко.

20 років максимально тісної співпраці з росією дали свій результат - ключові країни ЄС майже на 100% виявилися залежними від країни, яка була вороже до них налаштована.

“Європейці постійно намагалися задобрити її різними проектами, як от Північний потік-1, Північний потік-2, аби тільки та відмовилася від своїх агресивних планів. Вони пробували привʼязати росією економічними та торгівельними звʼязками, щоб вона заробляючи гроші на енергоресурсах, не хотіла воювати”, - каже він.

“Але у москві дану ситуацію сприйняли по-іншому, таку позицію вони вважали проявом слабкості. Мовляв, Захід - це капіталісти, які зацікавлені лише у прибутках. І продовжували підготовку до війни. Тепер же Франції і Німеччині досить важко визнати свою помилку. Бо це навіть не політична помилка, а світоглядна. Виявилося, агресора умиротворити не вдалося, скільки б з ним не торгували”, - підсумував Жовтенко.

Буча змінила все, Україна може отримати статус кандидата ЄС

Разом з тим опитані нами експерти сходяться, що позиції Франції та Німеччини до України кардинально змінили звірства російської армії, зокрема, на Київщині. Буча перекреслила все. На їх думку дуже активно почало тиснути суспільство та преса. Це змусило політиків перейти на бік України, почалося ухвалення численних санкцій проти Росії, запровадження ембарго на російські енергоносії, поставки не лише оборонної зброї, а й важкої наступальної.

І Макрон, і Шольц тепер наполягають на проведенні перемовин щодо припинення вогню на умовах, які для себе вирішить саме Україна, а не Росія.

А міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок під час нещодавнього візиту до Києва запевнила, що Німеччина наполягає на повному членстві України в Європейському Союзі. За її словами, зараз не час для того, щоб "розглядати параграфи" — настав момент, коли слід “зайняти дуже чітку позицію, позицію між війною та миром”.

Ну що ж - так це чи ні - Україна дізнається вже за місяць. Заявку України на вступ до Європейського Союзу глави держав та урядів країн ЄС мають обговорити на саміті у червні.

Макрона та Шольца чекає чи не найважливіший екзамен у житті - на чиєму ж вони боці?