Знову відлуння Другої світової війни: під Кременчуком виявили рештки бійця

Є припущення, що боєць загинув в бою.

Минулими вихідними в селі Омельник Кременчуцького району виявили рештки бійця Червоної армії.  Пошуковими системами загону «Вічно живим» об'єднання «Союз Народна пам'ять, пошуковими системами музею Військової історії Кременчука за підтримки групи волонтерів провели роботи по ексгумації знайдених останків.

Про це повідомив у Фейсбуці на сторінці Музей військової історії Кременчука кременчуцький краєзнавець Вячеслав Івушкін.

«Останки знаходилися 650 м на південь від південного краю с. Омельник, і за 320 м на захід від дроги, що веде з села в бік Полтавської траси. Цього разу погода нам дещо зіпсувала настрій періодичним дрібним дощиком, але в цілому ця обставина не завадила нам провести роботи з розчищення останків і подальшої їх ексгумації. Величезну допомогу в проведенні підготовки археологічного «столу» нам надали добровільні помічники-волонтери, які вже не раз брали на себе цю найважчу частину цієї роботи. «Зачепив» сигнал на саперного лопатку наш добровільний помічник з с. Омельник - Сергій. Він почав розкопувати саперного лопатку, а поруч з нею виявив кістки загиблого бійця. Після цього була проведена шурфовка поховання, було визначено напрямок розташування останків і після виявлення черепа, була викликана оперативна група поліції. Були проведені всі необхідні процедури щодо документального оформлення ексгумації. Були повідомлені працівники поліції, і прибула слідчо-оперативна група Кременчуцького району склала всі необхідні папери. Після завершення ексгумації, останки будуть спрямовані на відповідну експертизу.Розчищення показала, що в розкопі знаходяться останки, бійця Червоної армії. Про це говорили ремені, в нагрудній кишені гімнастерки знаходилися годинник на срібному ланцюжку, в іншій кишені шість довоєнних радянських монет, номіналом 20 коп -3 шт, 15 коп - 1 шт, 10 коп - 1 шт., 3 коп - 1 шт. Знаків розрізнення, на жаль, знайдено не було. За нашими оцінками, не претендує на істину в останній інстанції, загиблому бійцеві було, приблизно, близько 20 - 25 років.Тіло загиблого лежало на лівому боці», - йдеться в повідомленні.

Серед решток знайшли гудзики від гімнастерки, білизняні ґудзики, шинельні гачки. Особистий розпізнавальний знак не виявлений. Боєць виявився безіменним. Після відповідних експертиз, його перепоховають у братську могилу села Омельник, за християнським звичаєм з усіма військовими почестями.

Історична довідка.

Вячеслав Івушкін нагадав, що оборону по південній околиці с. Омельник 9 -13 вересня 1941 роки тримали бійці 692-го стрілецького полку 212-ї стрілецької дивізії. Сюди ж відступала група бійців 1055-го СП 297-й СД, яка вела бої проти німецького плацдарму в районі с. Потоки - ст. Омельник (с. Щербаки). Наступала на цій ділянці фронту 125-а піхотна дивізії Вермахту. Безпосередньо на с. Омельник наступав 419-й піхотний полк цієї дивізії. 13 вересня до настання підключилася 14-а танкова дивізія. У цих боях і загинув знайдений нами боєць.

«Можна припустити, що ховали його в стрілецької осередку місцеві жителі під наглядом німців, які дозволили зняти з убитого взуття, але не дозволили ритися в кишенях убитого бійця. Тому гроші і годинник залишилися при загиблому. Відсутність в районі поховання бійця, як нашого, так і німецького настрела, говорить про те, що цей осередок була активною бойовою позицією. Він перебував в ній боєць загинув від осколків снаряда або міни, які були знайдені поруч з осередком», - пише краєзнавець.

Після завершення всіх робіт яму зарили і навколишню місцевість привели в первинний вигляд.

Нагадаємо, Відлуння Другої Світової війни: неподалік Кременчука перепоховали останки бійців, які загинули в 1941 році

Світлана Павленко