У Полтаві презентували історичні справи жертв Голодомору

Новини Полтавщини

У Полтаві презентували історичні справи жертв Голодомору
В інформаційно-довідковій залі Управління СБУ в Полтавській області презентували історичні документи, пов'язані з жертвами Голодоморів.
Цієї суботи, 27 листопада, в Україні будуть вшановувати пам'ять жертв Голодоморів, які відбулися у 1921—1923, 1932—1933 та 1946—1947 років. З цієї нагороди в інформаційно-довідковій залі Управління СБУ в Полтавській області презентували історичні документи, які стосуються подій тих часів.

Читайте також: Голодомор дитячими очима: спогади Галини Плаксій

“Україна мала три великих Голодомори, причому 1932 — 1933 роки є певним підсумком того, що тодішня радянська влада зруйнувала навіть людську гідність. Людей перетворили просто у ніщо. Людей знищували поступово: у 1929-30 роках пройшлися по найбільш заможнім, далі були куркулі. Але якщо говорити чесно та відверто, то в Україні тоді всі були куркулями. У нашому архіві збереглися справи в основному на селян”, - розповіла адміністратор інформаційно-довідкового залу Управління СБУ в Полтавській області Олена Евдокимова.

Однієї з таким справ стосувалася селянина Олексія Миха, уродженця села Малий Кобелячок, який під час Голодомору говорив, що ніяких планів, які надходили до його двору постановами земгромади, він виконувати не буде.

“Деріть, деріть, скоро дратимуть у Вас”, - ніби-то говорив чоловік, якого згодом за антирадянську пропаганду було засуджено та заслано до Північного Краю на 3 роки.

Читайте також: В СБУ оприлюднили справу репресованого селянина з Полтавщини

Через так звані “хлібні бунти” навіть складалися справи на цілі групи людей, як, наприклад, сталося у Чутівському районі. Згідно з архівною кримінальною справою, Іван Карпенко, Олександр Свирид, Олексій Шевченко, Федір Веремій, Павло Веремій, Іван Сенецький, Кузьма Пегеда, Марія Гарькавенко, Гнат Сенецький та Андрій Сиротенко були засуджені до різних термінів ув'язнення за “ухилення від виконання державних податків”.

“...група людей, користуючись культурною відсталістю частини села під виглядом релігійних переконань, протягом кількох років систематично ухиляються від виконання державних податків...”

На відміну від 1990-х років, зараз зі справами жертв репресій можна безоплатно ознайомитися у архіві.

“Стосовно реабілітованих, то у нас всі справи відкриті. Можна спокійно ознайомитися з усіма справами, все що є на них у архіві буде знайдено. Люди мають все своїми очима побачити та зробити власні висновки стосовно тих подій, які сталися у різні часи, - розповіла речниця обласного Управління Служби безпеки Інна Усова.