Рік Малецького: що отримали містяни, а що – градоначальник?

Кременчуцька газета

Підсумки дяльності очільника Кременчука.
Рівно рік тому, 25 листопада, пройшла перша сесія Кременчуцької міськради нового скликання. Тоді вона відбулася в онлайн форматі, оскільки діючий мер Віталій Малецький захворів на коронавірус. Депутати прийняли присягу і розійшлися. Тобто містян можна привітати з тим, що минув рік, відколи Кременчуком керує новий-старий міський голова Віталій Малецький, який тримається у кріслі з 2015 року.
Давайте пригадаємо, яким був цей рік для городян та що змінилося в житті нашого градоначальника.
Отже, у січні-2021 кременчужан ошелешили новими тарифами на централізоване теплопостачання та гарячу воду. Люди вийшли на протести під мерію, адже платити за блага цивілізації за розрахунками, які затвердив міськвиконком, далеко не всім було по кишені. Однак команда Малецького назустріч містянам не пішла – тарифи не знизили.
Як і впродовж минулої каденції, «фіолетова» команда Малецького продовжує нести нісенітниці про перевищення рівня радіації на гірничо-збагачувальних комбінатах і забруднене пилом повітря у Горішніх Плавнях. Тим часом ситуація у нашому місті стає все більш загрозливою. Ми постійно моніторимо дані про екологічне становище в Україні. І виявляється, що серед 39 міст, де проводять дослідження, Кременчук завжди в перших рядах. Втім, радіти не варто: це означає, що повітря у нашому місті забрудене. Тому кременчужани періодично через соцмережі скаржаться на нестерпний сморід, благаючи градоначальника про допомогу – але марно.
Отака «Турбота»
Цей рік під керівництвом Малецького соціальна сфера міста жила «по-мінімуму». Одні борги гасили – інші накопичували. Заходи в рамках програми «Турбота» зменшили до найнижчого рівня. Не можна не згадати, що місцями затримують виплату матеріальної допомоги від міста: щоб отримати ту ж тисячу гривень, нужденним доводиться чекати й чекати. Як приклад, наприкінці року виникли перебої з фінансування протезування зубів для пільговиків. А це ж найнеобхідніше!
Місто кам’яних джунглів
За цей рік у Кременчуці активно почали зводити багатоповерхівки. Під носом у мера і членів його команди росте житлова забудова. Ніби, що тут поганого? Але будинки «ліплять» буквально на клаптиках землі, не зважаючи на об’єкти інфраструктури. Іноді це відбувається із порушенням норм, без будь-яких дозвільних документів. Горе-будівельники за мовчазної згоди наших можновладців методично перетворюють Кременчук на кам’яні джунглі. Місцеві депутати заявили про «будівельну мафію», вказавши, що це, скоріш за все, робиться з подачі віце-мера Дмитра Кравченка.
Без скорочень – ніяк
Початок цього літа став «чорною смугою» для наших бібліотекарів. Адже чиновники заявили, що читачів стало менше, тому планують закрити 11 філій і скоротити 77,5 ставок. Ініціатором цього стала саме міська влада Кременчука, яка направила відповідні звернення в Міністерство культури та інформаційної політики України. Реорганізація, яка практично стала знищенням злагодженої бібліотечної системи, викликала обурення як у містян, так і у депутатів. Але мер і його команда продовжили гнути свою лінію: звільнення працівників, закриття бібліотек. На цьому негативному підґрунті Малецький створив міську публічну бібліотеку.
Без гарячої води та дитсадків
Майже пів року кременчужани прожили без гарячої води. Водночас в інших українських містах, якими керують люди, що дбають про містян, проблему одразу вирішили. Кременчужани ж залишилися сам на сам із проблемою на довгі місяці. Недолуга міська влада на чолі з Малецьким тільки імітувала бурхливу діяльність у питанні підключення гарячої води. Зрештою це благо цивілізації з’явилось аж у жовтні, коли подали тепло. І зовсім без допомоги очільника міста.
Ще на початку вересня-2021 стало зрозуміло, що в деяких навчальних закладах Кременчука виникнуть проблеми. А саме у тих дитсадках і школах, де втілюють масштабний проєкт із тепломодернізації, під який влада Малецького набралася кредитів у Європейському банку. Зокрема у батьків почали вимагати гроші на облаштування віконних укосів. Але вибух у цьому питанні стався наприкінці жовтня – на початку листопада, коли частина дитсадків вже кілька місяців не приймала малюків, а ще в декількох батькам повідомили, що дітей треба переводити в інші. Причина – роботи в рамках проєкту з тепломодернізації. Люди вийшли на протести. Мер сам говорив, що має купу претензій до виконання об’ємів підрядниками. Але в результаті договори на роботи батькам і журналістам не показали: вони залишились таємницею за сімома печатями. Та й графіку виконання робіт (звідси – пришвидшення повернення дітей у ДНЗ), ніхто не дотримується.
Про наболіле
За цієї каденції Віталія Олексійовича бюджетникам Кременчука систематично затримували зарплати. Як приклад, дехто з педагогів у вересні зустрів своє професійне свято без заробітної плати. Раніше були проблеми із виплатою грошей у медиків – декого відправляли у відпустки за власний рахунок. Кременчуцькі педагоги навіть скаржилися губернатору Полтавщини Олегу Синєгубову, що влада Малецького їх гнобить: заробітну плату затримує, відправляє у відпустки без збереження зарплати. При цьому освітяни нашого міста отримують найнижчу в області надбавку за престижність праці. За працівників дитсадків вступилися вже й батьки. Та як вирішив питання зі свого боку градоначальник? Ніяк!
У листопаді напружилися працівники позашкілля Кременчука. Як і у випадку з бібліотечною системою, на них чекала реорганізація (вважай, знищення – ред.). Замість того, аби шукати виходи з ситуації та у складні економічні часи допомагати людям, мер і КО пішли шляхом найменшого спротиву: реорганізувати, скоротити і добити. Як і у випадку з бібліотеками, планують звільнити працівників, а з трьох закладів позашкілля зробити один.
І знову кременчуцькі батьки стали на захист інтересів своїх дітей. Звернення до вищих органів, крик душі до можновладців через електронну петицію. Чи буде результат? Як показує практика, наш мер, якщо вже щось надумав, то не звертає уваги ні на що й ні на кого.
Можна згадувати і згадувати про діяльність градоначальника. І як напередодні нового навчального року виник скандал у більшості шкіл, коли через порушення з боку протипожежної системи Державна служба з надзвичайних ситуацій не хотіла відкривати навчальні заклади. І коли наш мер відправив на 4 тижні дітей на «дистанційку», прикриваючись складною ситуацією, пов’язаною із коронавірусом, тим часом економлячи гроші на опаленні приміщень, харчуванні і рятуючи катастрофічну «дірку» в міському бюджеті. Батькам довелося буквально «вигризати» очне навчання. І здорожчання проїзду в міському транспорті. Зараз кременчужани їздять по 5 грн в тролейбусах і по 8 – у маршрутках. Виявляється, і цього замало: вже говорять про 8 грн – у тролейбусах і по 10 грн – у маршрутках!
Наостанок – про приємне… для нашого мера
Вступивши в нову каденцію, у грудні 2020 року Малецький отримав на руки 82 тис 494 грн зарплати. При цьому градоначальнику нарахували 103 тис 538 грн. І ви думаєте, це була межа? Ні! Адже в липні йому нараховували 150 тис 252 грн. Тоді лише матеріальної допомоги на оздоровлення він мав 75 тис 526 грн! Після утримання податків виплачено 119 тис 450 грн. Тут мають «порадіти» бюджетники, які тижнями сидять без зарплати (вибачте за чорний гумор – авт.).
І наостанок: родина нашого градоначальника у поточному році поповнилась автомобілем виробництва США, земельною ділянкою і дачею у Кривушах. Вартість лише нерухомості – майже 1 млн грн. Отак і живемо!

Марина Соловей