Щоб встановити єдині для всіх правила у містобудуванні - внесли уточнення в план зонування Рівного

Невпорядкована забудова, корупція в будівельній сфері, труднощі та конфлікти для простих мешканців - це все наслідки того, що в Рівному дотепер користувалися технічно застарілим планом зонування (зонінгом). Щоб вирішити ці та інші проблеми, сьогодні на сесії міської ради затвердили уточнення до плану зонування міста. Проект рішення подав Дмитро Котляров, архітектор, депутат від Європейської Солідарності

План зонування ділить місто на зони (житлову, громадську, рекреаційну і т.д.) та має регламентувати висотність, щільність та інші параметри забудови. У нас він був зроблений на основі старих карт. Через це, за десятки років назбиралося дуже багато “кривих” рішень. Наприклад, на одній ділянці могло бути одночасно три різні зони: багатоквартирна, зелена, громадська. Це абсолютно нелогічно і власникам ділянок, щоб побудувати щось доводилося вирішувати це в “ручному” режимі, домовляючись за отримання дозволу з чиновниками.

Багато рішень про те, де і що будувати приймалися не на професійній основі, а політично. Через це й виросли багатоповерхівки в таких місцях, де вони заважають всім навколо, діти не мають садочків і шкіл близько до дому, а в новобудовах немає нормальних парковок і дитячих майданчиків.

Окрім того, план зонування Рівного затверджувався в 2008 та 2011 роках, а в 2012 містопланувальне законодавство реформувалося. Тільки от зонінг не був оновлений у відповідності до цих змін. Багато параметрів з того часу він регулював лише формально, фактично просто адмініструючи забудову. Не було чітких обмежень на висотність, щільність забудови ділянок та інші параметри, а тому можна було багато чого вирішувати в “ручному” режимі. Наслідком цього стала корупція і неефективна забудова міста, бо місто не мало повноцінного впливу на це.

Після внесення уточнень до плану зонування (а всього їх близько 700) тепер:

встановлена точність розміщення зон та червоних ліній вулиць відповідно до реальних меж земельних ділянок. Тепер не буде ситуацій, коли один будинок розірваний між двома суміжними зонами, або на одну ділянку припадає одразу три різні зони.

у всіх зонах уточнена гранична висотність будівель і встановлено на скільки відсотків можна забудовувати ділянки. Це все згідно до вимог чинного законодавства. В окремих випадках кількість поверхів і щільність встановлена навіть нижча, ніж максимально дозволено.

чітко нанесені охоронні зони промислових, культурних, ландшафтних, археологічних зон і пам'яток, які мають розроблену відповідну документацію

внесені вимоги до ландшафтної організації міста

враховані чинні державні норми містопланування.

є чіткі правила публічного аналізу передпроектних (ескізних) рішень. Тепер місто за потреби зможе вплинути на проект на стадії, коли його ще можна змінити. До прикладу, це стосується великих об'єктів, які мають значний вплив на містян. Їх будуть обов'язково розглядати на архітектурно-містобудівній раді.

Тепер Рівне буде мати актуалізований з чіткими параметрами документ, що визначає базові вимоги до забудови: що будувати, якої висоти і з якою щільністю. Правила будуть однакові для всіх, а забудова системною і впорядкованою.