В США випустять на волю генетично модифікованих комарів від Білла Гейтса

Влада американського штату Флорида почне випускати на волю генетично модифікованих комарів. Це робиться для боротьби з видом комарів, які переносять лихоманку денге і інші хвороби, повідомляє видання NBC News.

Влада поширить майже 144 тисячі некусаючих самців комара, які були штучно створені британською компанією Oxitec. Потомство самок комарів з генетично модифікованими самцями не виживе. На кінцевому етапі залишаться тільки некусючі самці, і вся популяція в кінці кінців вимре.

GMO mosquitos sounds like a sci fi horror movie waiting to go wrong:https://t.co/RNGPSXplpq

— Karrion Kross (@WWEKarrionKross) April 28, 2021

Проект зі створення генетично модифікованих комарів був схвалений тільки після декількох років перевірок. Його мета – контроль популяції комарів Aedes aegypti, які є переносниками лихоманки денге, вірусної інфекції Зіка, жовтої лихоманки і паразитів у домашніх тварин.

«У міру того як з’являється стійкість до нинішніх методів контролю, виникає необхідність в нових інструментах боротьби з поширенням комарів-переносників зарази», – заявила виконавчий директор Центру з контролю за комарів району Кіс Андреа Леал .

За словами Леал, Aedes aegypti представляють 4% всієї популяції комарів району Флорида-Кіс – але відповідальні за всі захворювання, поширювані цими комахами. Проект був схвалений Агентством по захисту навколишнього середовища США і Центром по контролю і профілактики захворювань.

Влада Флориди розглядала використання генетично модифікованих комарів з 2012 року через поширення денге. В даний час в штаті спостерігається ще більш сильний спалах лихоманки – за 2020 рік у Флориді було зафіксовано 40 випадків денге, привнесених ззовні, і 70 місцевих випадків. В цьому відношенні штат знаходиться на першому місці в США, поступаючись тільки території Пуерто-Ріко.

Плани влади Флориди використовувати ГМО-комарів проти небезпечних комарів Aedes aegypti викликали живий відгук в американської громадськості – деякі громадяни США з часткою побоювання іронізують над використанням «комарів-мутантів» проти матері-природи, проте у інших перспективи непередбаченої помилки викликають серйозні побоювання. На сайті Change.org була навіть створена петиція з вимогою зупинити «комариний» проект Oxitec. Петицію встигли підписати майже 240 тисяч осіб, які вимагають «не дозволяти використовувати США в якості випробувальної лабораторії для генетичних експериментів».

I am against most things GMO. It is crazy for us to experiment with the eco system when the environment is currently so fragile. Governor Ron DeSantis : STOP the release of GMO mosquitos in Florida! - Sign the Petition! https://t.co/1ttzCM8ms0 via @Change

— Rie Monique Cherie (@rieInspire) April 20, 2021

Противники британських генмодифікованих комах призводять серйозні аргументи проти випуску на волю ГМО-комарів.

«Комарі здатні виживати в дуже жорстких умовах, здійснювати перельоти на великих висотах і пролітати величезні відстані. Експеримент з ГМО-комарами повинен бути зупинений. Це стосується не тільки Флориди – це питання національної безпеки. Управління з контролю за москітами в Флорида-Кіс не має права вирішувати за всіх», – заявляють активісти групи« США без ГМО ».

Mosquitoes can survive the harshest conditions, high altitude flights, and travel great distances. https://t.co/3DedCLMrpzMosquito experiment must come to a halt. It's not a local Florida issue. It's is a national issue. FKMCD should not have the final say. @nikkifried https://t.co/Nm8t4iabdY

— GMO Free USA (@GMOFreeUSA) April 22, 2021

До їх вимог приєдналися активісти з «Коаліції проти ГМО-комарів», які вказують, що компанія Oxitec сама заявляє, що її продукція є «експериментальною за своєю природою» і «не може гарантувати, що біологічні матеріали будуть функціонувати певним чином, виконувати певне призначення і не будуть містити прихованих чи інших дефектів ».

Тим часом закладка перших коробок з генмодифікованими комарами повинна була пройти 26 квітня, і вже в травні ГМО-самці повинні з’явитися на світ. Щотижня протягом трьох місяців повинні вилуплюватися по 12 тисяч комарів. Проект з ГМО-комарами є першим подібним досвідом компанії Oxitec, і був приведений в життя за допомогою Фонду Білла і Мелінди Гейтс, який раніше неодноразово звинувачували в експериментах на людях з вакцинами від різних хвороб.

За даними VOI, проект був схвалений владою Флориди в серпні 2020 року і передбачає поширення не 144 тисяч, а 750 мільйонів особин генмодифікованих комарів-самців. ГМО-комар, який використовується в проекті, отримав кодове позначення OX5034. Фонд Білла Гейтса вклав в цей проект 4,1 млн доларів і допоміг розробити «генний драйв», який дозволить зміненим генам поширитися в широкій популяції, зробивши його непридатним до відтворення. Інші генетичні варіанти цих комарів вже були поширені в Бразилії (2011 рік), на Кайманових островах (2009 рік) і в Панамі (2016 рік), а також проходять тести перед застосуванням в Індії.

Згодом Кайманові острови відкинули застосування генмодифікованих комарів, а прем’єр Уейн Пейтон оголосив, що ГМО-комарі «не стануть вирішенням проблеми з вірусом Зіка і лихоманкою денге». Критики проекту вказують, що компанія Oxitec так і не продемонструвала жодних чисельних показників: скорочення частки небезпечних комарів, виживаність, тривалість життя і співвідношення самців і самок.