Вперше в історії: астрономам вдалося зафільмувати плазму, яку випускає надмасивна чорна діра

Завдяки телескопам з проєкту Event Horizon Telescope вченим вдалося вперше отримати фото радіоструменя, що випускається надмасивною чорною дірою. Це дозволить дослідникам краще вивчити природу цих явищ й застосувати їх для подальшого вивчення всесвіту.

Про це повідомляє New Atlas.

Event Horizon Telescope (EHT) - це великий масив, що складається з глобальної мережі радіотелескопів по всій Землі. Проєкт EHT об'єднує дані кількох станцій інтерферометрів, які утворюють комбінований масив з кутовим дозволом, достатнім для спостереження за об'єктами розміром з горизонт подій надмасивної чорної діри.

Чорні діри значною мірою невидимі, але вони можуть проявляти себе через навколишнє середовище, яке вони створюють. Коли діри всмоктують пил і газ, цей матеріал нагрівається і світиться в диску, створюючи яскравий фон, на якому можна побачити силует чорної діри.

У квітні 2019 року астрономи з проєкту EHT представили перші прямі зображення чорної діри з використанням цього методу, що показують нам надмасивну чорну діру в серце галактики Месьє 87. Подальший аналіз, проведений на початку цього року, показав поляризацію світла від диска.

Тепер астрономи звернули свою увагу на іншу чорну діру, розташовану в центрі радіосвітлої галактики Центавр A. Маючи масу в 55 мільйонів Сонць, це частина чорної діри M87 з масою 6,5 мільярда мас Сонця, але головна її відмінність полягає в тому, що Центавр A - активна галактика, що випускає гігантські струмені речовини зі своєї центральної чорної діри. І це те, що вчені вперше побачили ближче, ніж будь-коли.

"Це спостереження дозволяє нам вперше побачити та вивчити позагалактичний радіоустрій в масштабах, менших, ніж відстань, яку світло проходить за один день. Ми бачимо зблизька як народжується дивовижно гігантський струмінь, запущений надмасивної чорною дірою", - говорить Майкл Янссен, автор дослідження.

Чіткість зображення дає нові підказки про природу цих струменів. Випромінювання здається яскравіше по краях, ніж у центрі, що може допомогти вченим дізнатися, як вони створюються. Вченим також вдалося знайти, де саме знаходиться чорна діра, простеживши шлях струменя назад до її вихідної точки. Це може привести до майбутніх спостережень з використанням більш коротких довжин хвиль і більш високою роздільною здатністю для отримання зображення самої чорної діри, говорять вчені.

Нагадаємо:

Міжнародна група астрономів виявила зірку рідкісної краплеподібної форми. Експерти вважають, що другу частину космічного тіла, яку представлено ​​білим карликом, не видно.

Астробіолог Джонт Хорнер розповів про головну проблему виявлення інопланетян. Знайти позаземне розумне життя заважають гігантські відстані у Всесвіті між зірками та планетами.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram та Viber Новини.LIVE.