Вчені хочуть воскресити мамонтів за допомогою технології редагування генів

Гарвардський вчений Джордж Черч, піонер в області вивчення ДНК і редагування генів, вже понад 10 років розповідає в пресі про можливість повернення до життя вимерлого шерстистого мамонта. Цьому були присвячені статті в журналах, книги і, звичайно ж, виступи на TEDx.

Тепер ця тема стала предметом уваги компанії Colossal. У понеділок Черч і його колеги оголосили про те, що компанія Colossal, стартап, орієнтований на «де-вимирання», виділила $15 млн на проєкт, в якому буде використана технологія CRISPR для генетичної зміни азіатських слонів, щоб вони стали більш схожими на мамонтів. Мільярдер Томас Тулл, найбільш відомий як засновник кінопродюсерської компанії, за підтримки якої були зняті фільми «Бетмен» і «Початок», і венчурні фірми Силіконової долини Breyer Capital і Draper Associates входять в число спонсорів проєкту. Тож $15 млн підуть на те, щоб оживити вимерлий вид мамонта: дослідники дійсно збираються зробити гібрид мамонта і слона в лабораторії. Фахівці почнуть відтворювати ембріони, які мають ДНК мамонта, схрестять їх з ДНК азіатських слонів, які знаходяться в Червоній книзі. Щоб повернути до життя ДНК древнього гіганта, вчені збираються здійснити порівняння їх геномів з геномами нинішніх слонів. Отримані ембріони вчені збираються виростити в сурогатній матері або навіть в штучній матці. Результати цієї роботи автори представлять через 6 років. В результаті повинен вийти слон, стійкий до холоду і який виглядатиме і поводитиметься як мамонт. Автори описали цю істоту як морозостійкого слона з повадками мамонта.

Вчені відзначили, що повернення вимерлих видів здатне оздоровити екосистеми Землі і, отже, уповільнити глобальне потепління. Але деякі фахівці кажуть, що існує багато перешкод на цьому шляху, що змушує їх скептично ставитися до того, що мамонти найближчим часом, якщо взагалі коли-небудь, бродитимуть по Землі в кількості, достатній для боротьби зі зміною клімату. Хай там як, є реальна цінність в цьому проєкті, як в засобі просування розробок потужних методів, які можуть бути перепрофільовані для збереження і розвитку інших видів, включаючи утримання зникаючих видів від межі зникнення.

Дослідники створили цілий віртуальний Всесвіт, і ви навіть можете його завантажити