Астрономи придумали новий спосіб оцінити масу чорної діри

Cikavosti.com

Вчені з Інституту астрономії Макса Планка, Тель-Авівського університету, Університету Санта-Барбари й Лейденського університету вперше змогли продемонструвати можливість прямого визначення маси квазара за допомогою методу, так званої спектрофотометрії, і вже по масі квазара — визначити масу чорної діри, навколо якої він закручується.

Навіть самі надмасивні чорні діри не дуже великі. Виміряти їх розміри, втім, і так непросто. Однак астрономи розробили нову методику, яка дозволяє оцінити масу чорної діри по руху гарячого газу навколо неї — навіть якщо сама чорна діра менше одного пікселя

Надмасивні чорні діри оточені тоннами перегрітої плазми. Плазма закручується навколо діри, утворюючи акреційний диск, який постійно подає матеріал в чорну діру. Через вкрай сильної гравітації цей газ рухається неймовірно швидко і яскраво світиться — так виходять квазари. Квазари виявити відносно легко, але кількісно оцінити властивості центральної чорної діри вже набагато складніше.

Спектрофотометрія заснована на спостереженні за областю навколо чорної діри. Частина обертового газу буде рухатися в нашому напрямку, а частина — від нас. Та частина, що рухається до нас, буде мати синє зміщення, а частина, що рухається від нас — червоне, завдяки ефекту Доплера. Поділяючи спектральну і просторову інформацію про зібране світле, а також статистично моделюючи виміряні дані, вчені зможуть отримати інформацію про масу чорної діри, що набагато менше одного пікселя на зображенні.

Команда успішно застосувала цю техніку до Квазара J2123-0050. Вони виявили, що центральна чорна діра має масу 1,8 мільярда сонячних мас. Однак для того, щоб вивести цю методику на новий рівень, будуть потрібні нові телескопи. Втім, скоро повинен стати до ладу космічний телескоп Джеймс Вебб, який допоможе в цьому завданні.

Натхнення: www.popmech.ru